Betlejem Poznańskie także na Starym Rynku!


oprócz rzeźbiarzy z Polski, w szranki staną zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Meksyku, Malezji, Litwy, Łotwy, Hiszpanii, Słowacji, Kanady czy Serbii. Gotowe rzeźby ozdobią płytę Starego Rynku.

Zmagania podzielono tradycyjnie na dwie konkurencje. Ta najbardziej widowiskowa – Speed Ice Caruing – odbędzie się pierwszego dnia festiwalu. Rywalizujący rzeźbiarze będą mieli kilkadziesiąt minut na odtworzenie konkursowego Wzoru. Z kolei na niedzielę zaplanowano konkurs główny. Dwanaście dwuosobowych drużyn otrzyma kilkanaście ton lodu i cały dzień na stworzenie kilkumetrowych rzeźb na dowolny temat.

W sobotę festiwal rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do godz. 18. W niedzielę zmagania rzeźbiarzy będzie można oglądać w od godziny 9 do 17. O godz. 18.00 nastąpi ogłoszenie zwycięzców, a o godz. 18.30 pokaz multimedialno-laserowy. Gdy zawodnicy będą pracować nad swoimi dziełami, na scenie odbywać się będą występy artystyczne.

W weekend na Starym Rynku stanie Miasteczko Lodowe. organizatorzy zapewniają, że jeśli pogoda pozwoli, będzie dostępne dłużej. Swoich sił będą mogli tam spróbować najmłodsi.

W sobotę, od godziny 11 do 15, zorganizowane zostaną dla nich warsztaty rzeźbienia w lodzie.

Poznań Ice Festival to nie wszystko. 6 grudnia dzieci będą mogły spotkać się ze św. Mikołajem. Gwiazdor zawita jeszcze dwa razy – 15 grudnia przyjedzie do dzieci na motorze, a 16 grudnia odbierze napisane przez nich listy. 13 grudnia Wszyscy chętni będą mogli odśpiewać w wielu językach ,,Cichą Noc” – najbardziej znaną kolędę na świecie. Z kolei 7 , 14 i 20 grudnia będzie się można bawić na Christmas Silent Disco. W sobotę 15 grudnia z placu Wolności na Stary Rynek wyruszy świąteczna Parada. Uczestnicy przejdą ulicą

Paderewskiego, na której również stanęły w tym roku świąteczne stragany. Dzień później, 16 grudnia, do Poznania zawita Betlejemskie Światło Pokoju.

Na Stary Rynek i plac Wolności najlepiej dojechać Betlejemską Bimbą. Świąteczny tramwaj kursować będzie w trzy grudniowe weekendy (1-2, 8-9, 15-16). Będzie można go spotkać na przystankach: Ogrody, rondo Kaponiera, Marcinkowskiego, Wrocławska, Kórnicka, rondo Rataje, AWF, Marcinkowskiego, plac Wolności, Most Teatralny.

Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Wolności i Starym Rynku potrwa do 21 grudnia.

świąteczne stoiska na ulicy Paderewskiego będą czynne aż do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. Do początku lutego 2019 roku oko poznaniaków i turystów cieszyć będą natomiast świąteczne iluminacje.

W tym roku poznańskie ulice ozdobi prawie tysiąc elementów, czyli jeszcze więcej niż w roku ubiegłym. Przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia zobaczymy wszystkie ozdoby, które mogliśmy podziwiać w zeszłym roku. Dojdą jednak też nowe elementy oświetlenia.

Szczególnie pięknie będzie się prezentować Stary Rynek i staromiejskie uliczki. Tak jak w roku ubiegłym, oprócz oświetlenia na latarniach pojawią się tam elementy zdobiące fontanny a także figury przestrzenne. Na Placu Kolegiackim ponownie staną drzwi wejściowe do nieistniejącej już Kolegiaty św. Marii Magdaleny, która przez pół wieku górowała nad miastem, świadcząc o potędze i znaczeniu dawnego Poznania. Pięknie oświetlona zostanie też Śródka, którą znów ozdobią Śródeckie Anioły. Most Biskupa Jordana rozbłyśnie za sprawą kurtyn świetlnych. Oświetlenie świąteczne pojawi się także na innych ulicach: m. in. Fredry, Św. Marcin, na pl. Mickiewicza i Rondzie Kaponiera. Zobaczymy je również na poznańskich rynkach – Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim. Oprócz iluminacji, które mieliśmy okazję oglądać w ubiegłym roku, pojawią się nowe elementy – na części Al. Niepodległości, ul. Królowej Jadwigi, Moście Teatralnym, nowo wyremontowanym odcinku ul. św. Marcin, Al. Marcinkowskiego (przy Podgórnej i Placu Wolności) oraz na Moście Dworcowym. Uzupełnione zostanie również oświetlenie na uliczkach wokół Starego Rynku: Wodnej, Sierocej, Franciszkańskiej i Rynkowej.

Zdjęcia Hieronim Dymalski

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz