Belgijski street art opanuje Poznań!


Przechadzając się ulicami miast coraz częściej możemy zauważyć kolorowe, wielkoformatowe dzieła malarskie. Różnorodność form, kolorów, motywów to tylko niektóre z elementów wyróżniających tę coraz bardziej popularną sztukę zwaną street art. Tym razem zawita ona do Poznania. W ramach Dni Belgijskich, na ul. Rolnej 8/8a powstanie mural nawiązujący do polsko-belgijskiej współpracy.

Murale to rodzaj dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalnego, które w Polsce pojawiło się już w okresie PRL-u. Wtedy też najczęściej mogliśmy podziwiać murale reklamujące przedsiębiorstwa i instytucje, będące monopolistami na naszym rynku. PKO czy Pewex to jedne z pierwszych firm inwestujących w tego typu dzieła. Powstawały również reklamy lokalnych fabryk i zakładów. Niektóre z nich zachowały się do dnia dzisiejszego i zdobią np. mury budynków w Łodzi. To właśnie tam można spotkać najwięcej tego typu dzieł. Murale służą upamiętnianiu historycznych i artystycznych wydarzeń, ale coraz częściej tworzone są na zamówienie i pełnią funkcję reklamy. W Polsce powstała Gdańska Szkoła Muralu, która kształci specjalistów z tej dziedziny. Sztuka ta stała się tak popularna, że w Łodzi od kilku lat odbywa się cykliczny festiwal murali. Podobnie jest w Belgii, czyli kraju komiksów. To właśnie tam powstają najlepsze i najbardziej znane komiksy (Lucky Luke, Smerfy czy Tintin), które można czytać, oglądać w muzeach, a przede wszystkim na murach domów, bowiem współczesne historyjki obrazkowe są plenerową dziedziną sztuki. Historyjka obrazkowa zwana bande-dessinée jest w Belgii wręcz przedmiotem kultu. W każdej informacji turystycznej można znaleźć „komiksowy przewodnik” po mieście. Murale cieszą się taką popularnością, że sami przedstawiciele władz lokalnych zachęcają mieszkańców do zdobienia zaniedbanych ścian kolorowymi historyjkami przedstawiającymi znane komiksowe postacie. Najwięcej z nich znajduje się w belgijskiej stolicy. Powstało tam ok. 50 murali, a pierwszy z nich został namalowany w 1993 roku. Komiksowe murale to projekt Belgijskiego Centrum Komiksu, które przy współpracy z władzami miasta zachęciło artystów do urozmaicenia w ten sposób przestrzeni miejskiej. Większość obrazów z komiksowego szlaku stworzona została przez artystów z grupy Art Mural.
Belgijski artysta i polski mural
Ives Ingelaere to belgijski artysta specjalizujący się w monumentalnym malarstwie. To właśnie on w dniach od 24 do 29 października w ramach Dni Belgijskich organizowanych przez Belgijską Izbę Gospodarczą, będzie twórcą poznańskiego muralu. Wielkogabarytowe dzieło powstanie na ul. Rolnej 8/8a i będzie nawiązywało do polsko- belgijskiej współpracy. Mural zajmie ok. ¾ ściany i pozostanie na niej przez co najmniej rok. Belgijska Izba Gospodarcza we współpracy z firmami: Geens-flechelle n.v. H.Essers, Społem – Poznańską spółdzielnią spożywców i Sun-Dra zorganizowali całe przedsięwzięcie mające na celu przybliżenie kultury belgijskiej Polakom. Międzynarodowa współpraca jest okazją do poznania sztuki tego bliskiego nam kraju. Mural powstanie w ramach jubileuszowych Dni Belgijskich, czyli cyklu wydarzeń o charakterze biznesowo – kulturalnym odbywających się w Poznaniu i Warszawie. Szczegółowy opis i harmonogram przygotowanych wydarzeń można znaleźć na stronie www.belgium.pl .
O Belgijskiej Izbie Gospodarczej 
Belgijska Izba Gospodarcza (Belgian Business Chamber, BBC) powstała w 1992 roku. Obecnie liczy ona ok. 110 członków. Wśród nich są przede wszystkim firmy belgijskie prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski, jak również firmy zainteresowane współpracą z belgijskimi partnerami lub/oraz rynkiem belgijskim. Belgijska Izba Gospodarcza zajmuje się promocją firm belgijskich na rynku polskim oraz organizacją wydarzeń o charakterze biznesowym. Dodatkowo BBC wspiera swoich członków, ułatwiając im dostęp do profesjonalnych i kompetentnych partnerów zewnętrznych. Belgijska Izba Gospodarcza w swojej działalności realizuje również cele społeczne.

Dodaj komentarz