Banaszkiewicz i Górny w „Dworze Skrzynki” (ZDJĘCIA)


Zapraszam do „Krainy Czardasza”, a skoro ugoszczą Państwa Artur Banaszkiewicz i Dominik Górny, to na pewno będzie to niezapomniany wieczór – powiedział Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu Skrzynki – samorządowej instytucji kultury – Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Recital artystów miał miejsce 7 marca br. a patronat honorowy nad nim objął Światowy Projekt „Poezja dla Kultury Godności”.

Banaszkiewicz i Górny w „Dworze Skrzynki”

Wysłuchaliśmy wirtuozowskiej gry skrzypiec Artura Banaszkiewicza, kompozytora, aranżera, który – przypomnijmy, wśród reprezentantów 35 krajów, w 2021 roku, został laureatem głównej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Atlancie, USA. Wybrzmiały czardasze, choć nie tylko m.in. wiązanka „Viva Strauss” dedykowana królowi wiedeńskiego walca; parafraza popularnej hebrajskiej pieśni „Havah Nagilah”, utwory będące stylizacją folkloru żydowskiego a w finale… „Przetańczyć całą noc”. Muzyka przeplatała się z autorską poezją Dominika Górnego z tomów: „Pocałunki z palcem na ustach”, „Kwadrans dłuższy od piętnastu minut” oraz „Poemat na Księżyc i podkowę”.

Idea współpracy obu artystów zrodziła się kilka lat temu w Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego. Artur Banaszkiewicz zaczął komponować muzykę do tekstów literackich poznańskiego poety. Zaowocowało to m.in. nagraniem płyty z „Trzema Pieśniami” na harfę i tenora. Ich wykonawcami byli wówczas Julia Ziembińska i Dionizy Wincenty-Płaczkowski. Patronat medialny przyjął „Nasz Głos Poznański”. Już wkrótce ukaże się nowy album płytowy pt. „Kantata Romska”, na którym zaśpiewa m.in. Justyna Reczeniedi, solistka Polskiej Opery Królewskiej.

Fot. Hieronim Dymalski

Dodaj komentarz