Bałtyk: biurowiec w miejscu kina


Bałtyk, biurowiec o powierzchni 25 tys. mkw. w miejscu po kultowym kinie Bałtyk, dostał prawomocne pozwolenie na budowę. Na najatrakcyjniejszej działce w Poznaniu, z widokiem na całe miasto, stanie budynek zaprojektowany przez MVRDV, jedną z najlepszych pracowni architektonicznych świata. Za inwestycją stoją: Piotr Voelkel oraz Garvest Real Estate.

Poznan - Bałtyk
– Bałtyk będzie miał 16 kondygnacji układających się w nieregularną, górującą nad centrum miasta bryłę, która z każdego punktu wygląda inaczej. Wokół stoją budynki z różnych okresów. Hale targów poznańskich, moim zdaniem, jedne z najpiękniejszych obiektów w Poznaniu; biała z gustowną iglicą to sąsiad Bałtyku z naprzeciwka. W tle
akademik z lat sześćdziesiątych, raczej surowy, oszczędny w formie – wymienia sąsiedztwo Nathalie de Vries, współzałożycielka MVRDV. Pod jej kierunkiem powstał projekt poznańskiego biurowca.

Poznań know how*
Bryła Bałtyku wiele zawdzięcza także Marii Strzałko, Miejskiej Konserwator Zabytków w Poznaniu. Zażądała m.in. sklejenia Bałtyku z Hotelem Sheraton oraz schodowego narastania w stronę modernistycznego Hotelu Mercure. W tak pociętym prostopadłościanie holenderskie biuro dokonało niewielkich korekt. Prace nad projektem zajęły dwa lata i zaowocowały zaprojektowaniem kilkudziesięciu brył, z których jedna zdobyła akceptację konserwator, ale wycofało się z niej samo biuro.
Opowie o tym Nathalie de Vries podczas konferencji inaugurującej projekt, która odbędzie się 13 listopada o godzinie 14.00 w Concordia Design (ul. Zwierzyniecka 3, Poznań). Po konferencji holenderska architekt wygłosi wykład pt. ”Recent Works” (godz. 18.00, Concordia Design). Wstęp wolny.
Budynek ma oryginalną formę, ale jakby znajomą fasadę. Elewacja nawiązuje do Okrąglaka, poznańskiej ikony modernizmu autorstwa Marka Leykama.

Biuro z widokiem
Pierwsi goście wprowadzą się do budynku na początku 2016 roku. Wejdą do wypełnionych światłem, energooszczędnych biur z wyjściem na patio i tarasy z widokiem na Stare Miasto. Na dwóch pierwszych kondygnacjach znajdą punkty usługowe, knajpy i bary, na dwóch ostatnich – najrozleglejszą panoramę Poznania oglądaną znad stołu w dobrej restauracji lub z okien jedynego hotelowego pokoju. Bałtyk będzie najwyższym tarasem widokowym Poznania (http://www.youtube.com/watch?v=Z_9pY9dMNEs).

Bałtyk wyznacza centrum
Biurowiec stanie na granicy czterech z pięciu dzielnic miasta, u zbiegu ulic Roosevelta, Bukowskiej i Zwierzynieckiej, przy najważniejszym rondzie, zamykającym kiedyś główny trakt Poznania – ulicę Święty Marcin. To Kilometr Zerowy miasta, od niego liczone są wszystkie odległości od Poznania na mapach i drogowskazach – wyznacza go monument Światowida usytuowany przed przyszłym Bałtykiem. Zanim powstanie biurowiec, skończy się gruntowna przebudowa i rozbudowa Ronda Kaponiera, a rewitalizacja sąsiednich Jeżyc będzie wciąż postępować.

– W samym centrum Poznania budujemy przestrzeń przyjazną mieszkańcom. Miejsce przyciągające uwagę, ułatwiające orientację, kreujące aktywne życie biznesowe i towarzyskie, nowoczesne, niejednoznaczne… Nowe technologie zastosowane przy budowie, otwartość na ludzi i ich potrzeby, sąsiadujące: Concordia Design, Targi Poznańskie i Bałtyk to świadectwo nowoczesnego spojrzenia w przyszłość Poznania – podkreśla Piotr Voelkel, jeden z inwestorów.

Kino ponadczasowe
Bałtyk przejął nazwę po kultowym kinie, które wyświetlało tu filmy przez ponad 70 lat. Tak długo istniał gmach zbudowany na pierwszą Poznańską Wystawę Krajową w 1929 roku. Za socjalizmu stały przed nim kolejki do koników, w kapitalizmie nie wytrzymał konkurencji multipleksów.
– Planujemy powrócić do idei ruchomego obrazu – zdradza Wim Perquy, partner Garvest Real Estate. – Chcemy zachować klimat tego miejsca korzystając z nowych rozwiązań.

Bałtyk zajmie mniej niż jedną trzecią działki. Resztę zostawi na przestrzeń publiczną. Wycięte na siedem pięter wejście od strony Kaponiery pełne będzie barów, knajpek, przechodniów i ulicznych grajków; od strony Concordii Design powstanie kameralny skwer wpisany w ruchliwe centrum miasta, z kawiarniami wśród drzew, miejscem na plenerowe koncerty, spektakle i projekcje filmowe.

– Miejsce kultowe, magiczne, wyjątkowe – taki właśnie był Bałtyk. To tu odbywały się najważniejsze premiery filmowe, a stojąc w długich kolejkach do kas można było napić się wody z saturatora, zjeść hot-doga i pierwsze w Poznaniu lody włoskie. Chcemy zachować społeczny wymiar tego miejsca, przywrócić mu tamten towarzyski charakter – zapowiada Michał Włodarczyk z Garvestu.

Architektura światowego formatu
Autorem projektu jest MVRDV, jedna z najbardziej znanych pracowni architektonicznych na świecie. Holenderskie biuro tworzy nowatorskie koncepcje urbanistyczne i niekonwencjonalne budynki na niemal wszystkich kontynentach. Najgłośniejsze z nich to: Villa VPRO w Hilversum, budynki WoZoCo i Silodam w Amsterdamie, pawilon na EXPO 2000 w Hanowerze, Mirador w Madrycie, Muzeum Komiksu i Animacji w Hangzhou (galeria projektów: http://www.mvrdv.nl/projects/). Pracami nad koncepcją Bałtyku kierowała osobiście Nathalie de Vries, współzałożycielka MVRDV. Poznański biurowiec jest pierwszą inwestycją zaprojektowaną przez studio w tej części Europy.

Prace budowlane rozpoczną się wiosną 2014 i potrwają około 2 lat.

 

Dodaj komentarz