Balet „Don Kichot” w Teatrze Wielkim


4 marca Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza na premierę baletu w trzech aktach i pięciu obrazach pt. „Don Kichot” (libretto Marius Petipa na podstawie powieści Miguela de Cervantesa „Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy”; muzyka: Ludwig Minkus). Kolejne spektakle 5 i 6 marca w Auli Artis przy ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10 w Poznaniu.

– Balet „Don Kichot” od czasów swojej premiery w choreografii Mariusa Petipy (1869) nie stracił nic ze swej popularności i jest stale obecny w repertuarze liczących się zespołów baletowych
na całym świecie, opracowywany przez kolejne pokolenia choreografów – mówi Robert Bondara, kierownik Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. – Błędny rycerz z La Manchy wraz z pełnymi hiszpańskiego temperamentu bohaterami spektaklu wraca po wielu latach do repertuaru Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu w nowej choreografii  i reżyserii Michala Štipy. Tytuł ten uzupełnia repertuar zespołu o światowej klasy pozycję baletu klasycznego, która słynie z wirtuozerii tanecznej, a tym samym wysokich wymagań wykonawczych. Wpisuje się również w artystyczne ambicje poznańskiego baletu kładącego nacisk na swoją wszechstronność i znajdowanie pomostu między repertuarem współczesnym i klasycznym, dając widzom możliwość poznania szerokiego spektrum, jakie oferuje w dzisiejszych czasach taniec i sztuka baletowa. Co najistotniejsze, „Don Kichot” to spektakl skierowany do szerokiego grona odbiorców, pełen hiszpańskiego kolorytu i poczucia humoru, który mam nadzieje będzie towarzyszył widzom jeszcze długo po obejrzeniu spektaklu.

– W pracy choreografa chętnie sięgam przede wszystkim po słynne klasyczne tytuły baletowe – mówi Michal Štípa, choreograf. – Uważam, że z każdego, nawet klasycznego dzieła, można uczynić za sprawą kostiumów, choreografii czy scenografii spektakl atrakcyjny dla współczesnego widza. Zawsze staram się tchnąć w takie prace nieco świeżości tak, aby nie traciły oczywiście nic ze swojego klasycznego piękna. To bardzo istotne, aby w repertuarze teatralnym swoje miejsce miały klasyczne balety. Dzięki takiemu podejściu widzowie mogą poznać prawdziwe piękno klasycznego tańca.
Do przygotowania „Don Kichota” z Baletem Teatru Wielkiego w Poznaniu zaprosił mnie Robert Bondara. Wcześniej nad tą realizacją pracowałem z zespołem Narodowego Teatru ŚląskoMorawskiego (Národní Divadlo Moravskoslezské). W poznańskiej odsłonie „Don Kichota” naniosłem kilka zmian reżyserskich i scenograficznych. Z postacią Don Kichota pracuję jak z postacią literacką, obecną w całej opowieści. Don Kichot spisuje swoje pamiętniki, wybiera jedną ze szczególnie bliskich mu przygód. Głównymi jej narratorami są Kitri i Basilio, wykonujący niezwykle wymagające układy  choreograficzne, przeplatane elementami komediowymi. Don Kichot szuka miłości i odnajduje ją w astrologii, można powiedzieć, że szuka swojej wyśnionej gwiazdy. Chciałbym, aby widzowie odnaleźli w spektaklu „Don Kichot” swoją miłość do tańca.

REALIZATORZY

KIEROWNICTWO MUZYCZNE
Grzegorz Wierus

CHOREOGRAFIA
Michal Štípa
Marius Petipa
Aleksander Gorski

REŻYSERIA
Michal Štípa

DEKORACJE I KOSTIUMY
Aleš Valášek

REŻYSERIA ŚWIATEŁ
Wiktor Kuźma

PROJEKCJE
Leszek Stryła

ASYSTENCI CHOREOGRAFA
Guido Sarno
Evgeniia Meissner
Agnieszka Wolna-Bartosik

INSPICJENCI
Ryszard Dłużewicz
Natalia Trafankowska

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz