Bądź dawcą szpiku – Podaruj komuś życie


Przyjęcia kandydatów na dawców szpiku oraz badania antygenów zgodności tkankowej odbywają się w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu  przy ulicy Marcelińskiej 44.  Do badań  może zgłosić się każdy w wieku 18 do 45 lat, z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości posiadającym zdjęcie (np. prawo jazdy, legitymacja szkolna, paszport) po zjedzeniu lekkiego posiłku.

 

Pierwszym etapem jest wypełnienie „Karty Ewidencyjnej” oraz „Kwestionariusza dla krwiodawców”. Następnie kandydat przechodzi badanie lekarskie. Lekarz RCKiK decyduje, czy aktualny stan zdrowia pozwala na zakwalifikowanie danej osoby jako potencjalnego dawcy szpiku. W gabinecie lekarskim dawca może uzyskać także informacje na nurtujące go pytania i ewentualne wątpliwości. Od potencjalnego ofiarodawcy szpiku pobiera się około 12 ml krwi żylnej celem wykonania badania antygenów zgodności tkankowej klasy I i II.

Wyniki badania i dane osobowe zostają zapisane w bazie kandydatów na dawcę szpiku kostnego Przeszczepienie szpiku kostnego, czyli wykonanie zabiegu polegającego na podaniu pacjentowi preparatu zawierającego komórki macierzyste krwiotworzenia, które są w stanie odtworzyć jego chory układ krwiotwórczy, zniszczony wcześniej przez stosowaną chemio- lub radioterapię stosowane jest w wielu schorzeniach – głównie w chorobach nowotworowych takich jak białaczki i chłoniaki, ale też w wadach wrodzonych, niedokrwistości aplastycznej, talasemii i innych.

Prawdopodobieństwo zostania rzeczywistym dawcą komórek macierzystych po pozytywnym przejściu badań i zakwalifikowaniu się do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku jest znikome i wynosi 0,001376, co oznacza że tylko 13 osób z 10 tysięcy zarejestrowanych potencjalnych dawców będzie mogła rzeczywiście oddać swoje komórki macierzyste chorej osobie i uratować jej życie. Związane to jest z ogromną, różnorodnością antygenów zgodności tkankowej (HLA) w populacji. Zatem im więcej potencjalnych dawców liczy Centralny Rejestr, tym szanse znalezienia dawcy zgodnego są większe.

Znalezienie w rejestrze osoby zgodnej biologicznie uruchamia procedury ostatecznej kwalifikacji chętnego i pobrania materiału do transplantacji.

 

Michał Sobkowiak

Dodaj komentarz