Badanie polskich pielgrzymów wędrujących Camino de Santiago – Drogą świętego Jakuba


W 2015 roku ćwierć miliona pielgrzymów ukończyło wędrówkę jednym z najsłynniejszych szlaków pielgrzymkowych świata – Camino de Santiago. Wśród nich znalazło się prawie 4 000 Polaków. Jaka była ich motywacja? Kim są? Czym się zajmują? 

botafumeiro-w-katedrze-w-santiago-de-compostela-autor-piotr-drzewiecki

24 lutego rozpoczęło się w internecie badanie skierowane do polskich pielgrzymów, którzy wędrowali lub mają zamiar pielgrzymować szlakiem świętego Jakuba w Europie. Ideą badania jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: kim jest współczesny polski pielgrzym przemierzający Camino de Santiago? Patronat objął Nasz Głos Poznański.

Ludzie różnych wyznań i narodowości wybierają się od lat na Drogę świętego Jakuba z wielu powodów, niekoniecznie religijnych czy duchowych. Zdecydowana większość ma nadzieję, że podróż w mniejszym lub większym stopniu zmieni ich lub ich życie. Pielgrzymka Camino de Santiago pozostawia jednak w każdym niezapomniane przeżycie czegoś wielkiego.

– Począwszy od 2004 roku ponad 20 tys. osób z Polski dotarło do Santiago de Compostela i otrzymało potwierdzenie odbycia pielgrzymki. Jednak zagadnienia związane z motywacją, tym kim są Ci pątnicy, jakie mają oczekiwania wobec szlaku, infrastruktury, kościoła – pozostają nadal w większości przypadków nieznane – mówi Piotr Drzewiecki z serwisu caminodelavida.pl

– Mamy niezwykłą szansę połączyć nasze zawodowe doświadczenie z pasją do wędrowania jednym z najbardziej niezwykłych szlaków – wspominają Paweł Chmielowski z Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych TRiC oraz Łukasz Śledziecki, którzy odpowiadają za przygotowanie merytoryczne badania.

Badanie potrwa do 6 marca br. i jest realizowane tylko online poprzez stronę internetową http://camino.badanie.net/. Raport z badania zostanie zaprezentowany uczestnikom Parlamentu Jakubowego we Wrocławiu 2 kwietnia 2016 roku, a następnie przedstawiony na stronach internetowych organizatorów.

Camino de Santiago to sieć szlaków oplatających Europę, które prowadzą do grobu świętego Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela. To jeden z trzech najważniejszych szlaków pielgrzymkowych chrześcijan, obok dróg wiodących do Rzymu i Jerozolimy. W 1987 roku szlak Camino Frances został pierwszym Szlakiem Kulturowym Europy a w 1993 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2015 roku Listę UNESCO poszerzono o kolejne szlaki północnej Hiszpanii: Camino del Norte, Camino Primitivo, Camino Lebaniego oraz Camino Vasco del Interrior. W Polsce oznaczono ponad 4000 km Dróg świętego Jakuba, którymi rocznie wędruje ponad 1500 osób, z czego jedną trzecią stanowią pątnicy z zagranicy.

 

Kontakt w sprawie badania:

Piotr Drzewiecki

www.caminodelavida.pl

mail: info@caminodelavida.pl

  1. 509498676

 

Łukasz Śledziecki

mail:lukasz.sledziecki@gmail.com

 

Paweł Chmielowski

www.tric.pl

mail: chmielowski@tric.pl

1 komentarz

  1. mmmm pisze:

    wypełniłem

Dodaj komentarz