AZS AWF Poznań zwyciężył w klasyfikacji medalowej mistrzostw Polski w sprincie kajakowym i parakajakarstwie

W C1 200 metrów mistrz świata w tej konkurencji zdetronizował innego gorzowianina. Oleksii Koliadych (Admira Gorzów Wlkp.) w wielkim stylu pokonał dotychczasowego mistrza kraju Wiktora Głazunowa (AZS AWF Gorzów Wlkp.), meldując się na mecie z czasem 43.02 sekundy. Ten drugi powetował sobie w drugim popołudniowym finale C1 5000 metrów, utrzymując status najlepszego polskiego kanadyjkarza na tym dystansie.

Finał C1 200 metrów wyszedł bardzo dobrze. Zrobiłem wszystko, jak należy: dobry start, mocno przepracowany środek, utrzymana prędkość, dlatego wygrałem – relacjonuje Koliadych, który od 2016 roku jest zawodnikiem gorzowskiej Admiry.

Swoją pozycję w kobiecym sprincie kanadyjkarek potwierdziła Dorota Borowska (MKS Świt Nowy Dwór Maz.). 27-letnia specjalistka od C1 200 metrów nie znalazła pogromczyni w swojej koronnej konkurencji.

Każdy zwycięski wyścig jest dla mnie piękny. Mogłam sobie pozwolić na bardzo luźny start i cieszę się, że w taki sposób mogę podkreślić swój powrót do rywalizacji po rocznej przerwie – mówi Borowska, która w majowym PŚ w Szeged wygrała finał B, a dwa tygodnie później w Poznaniu zajęła wysokie, czwarte miejsce. – Pierwsze puchary są kontrolne po okresie przygotowawczym i nie mamy na nich całkowitej formy. Dopiero w drugiej części sezonu się rozpędzamy na najważniejsze imprezy – dodaje kanadyjkarka, która niebawem weźmie udział w IE 2023.

W niedzielnej, popołudniowej sesji MP w Poznaniu rozgrywano też finały innych konkurencji na najkrótszym dystansie. W C2 200 metrów kobiet zwyciężyły Szperkiewicz i Patrycja Mendelska z AZS AWF Poznań, Miksty zdominowali zaś reprezentanci kraju (partnerem Polskiego Związku Kajakowego jest Lotto) – złoto w K2 200 metrów zgarnęli Martyna Klatt i Jakub Stepun (AZS AWF Poznań), a w C2 200 metrów Sylwia Szczerbińska i Aleksander Kitewski (Cresovia Białystok).

We wspólnej klasyfikacji medalowej 86. Mistrzostw Polski Seniorów w sprincie kajakowym i 12. Mistrzostw Polski w parakajakarstwie zwyciężył AZS AWF Poznań przed Zawiszą Bydgoszcz i AZS Politechniką Opolską.