Awaria na autostradzie – co zrobić?


Na autostradach, z wyjątkiem odpowiednio wyznaczonych miejsc, obowiązuje kategoryczny zakaz zatrzymywania się oraz postoju – jazda autostradą teoretycznie powinna być szybka, płynna i wygodna dla kierowców. W praktyce jednak niektórych rzeczy nie jesteśmy w stanie przewidzieć; awaria samochodu może nastąpić nieoczekiwanie, zastając nas na autostradzie. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele, począwszy od tych niezależnych od kierowcy (złapanie gumy, nagła awaria silnika), aż po te wynikające ze zwykłego niedopatrzenia (niespodziewanie kończąca się benzyna). Cokolwiek stanowiłoby powód takiej sytuacji, jest ona nie tylko niekomfortowa, lecz również niebezpieczna. Warto zawczasu wiedzieć, co należy zrobić by zabezpieczyć zarówno siebie, pasażerów, jak i samochód.

Pomoc Drogowa Wrocław

Opanuj sytuację na autostradzie w kilku krokach

Pierwszym krokiem, jaki należy postąpić w przypadku nagłej awarii samochodu na autostradzie, jest zatrzymanie w odpowiednim miejscu. Prawdziwymi szczęściarzami są Ci, którym awaria przydarzyła się w pobliżu miejsca obsługi podróżnych, parkingu czy zjazdu z autostrady, w związku z czym zdąży ją opuścić oraz wezwać odpowiednią pomoc. Inaczej jedynym rozwiązaniem jest pas awaryjny, z którego można skorzystać w przypadku, gdy:

– dojdzie do wypadku bądź awarii;
w przypadku kontroli drogowej;
podczas utworzenia korytarza życia;
przy poborze opłat za przejazd autostradą.

Należy postarać się ustawić samochód bardzo blisko bariery ochronnej, najlepiej przy prawej krawędzi jezdni, zostawiając przy tym (w miarę możliwości) bezpieczny odstęp od pasa ruchu. Po ustawieniu samochodu należy przejść do kolejnego kroku, jakim jest odpowiednie zabezpieczenie pojazdu. W tym celu:

1. Włącz światła awaryjne (w warunkach niedostatecznej widoczności powinno się używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych postojowych).

2. Opuść pojazd (pamiętaj aby zawsze mieć przy sobie kamizelkę odblaskową).

3. Ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m za unieruchomionym pojazdem.

4. Wezwij pomoc.

Kiedy powinno się wezwać pomoc drogową?

Pomoc drogową najlepiej wezwać wtedy, gdy usterka jaka wystąpiła w pojeździe znacznie przekracza nasze kompetencje i nie jest możliwa jej samodzielna naprawa. Całodobową pomoc drogową można uzyskać na pomocdrogowa-wroclaw.eu. W przypadku takim jak wszelkie usterki silnika, układu hamulcowego oraz elektrycznego będą wręcz wymagać od nas zadzwonienia na linię, jaką obsługuje Pomoc Drogowa Wrocław. Nie warto podejmować samodzielnych prób ratowania sytuacji, gdy w dużej mierze nie znamy głównej przyczyny awarii. Specjalistyczna pomoc pozwoli w szybkim tempie przetransportować auto w bezpieczne miejsce, gdzie będzie można poddać je diagnostyce. Na przyjazd pomocy najlepiej oczekiwać za barierkami; tuż po przyjeździe służby zabezpieczą pachołkami miejsce wokół samochodu, ustawiając za nim auto ze światłami ostrzegawczymi dla innych kierowców poruszających się tą trasą. Warto pamiętać, że holowanie na autostradzie jest dopuszczalne wyłącznie przez pojazd uprawniony, dlatego powinno się wybierać sprawdzone firmy.

Dodaj komentarz