Audiobook o Hipolicie Cegielskim – to jest sukces!


Tradycja i legenda może mieć przystępną i interesującą formę. Udowodnia to projekt Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, które jest wydawcą audiobooka „Hipolit Cegielski – bohater najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”. Jego wydanie było możliwe dzięki współfinansowaniu ze środków Powiatu Poznańskiego oraz wsparciu partnerów takich jak: TFP Dziećmierowo; Henryk Stokłosa – Sady Dolina Noteci; Ataner – Poznań; H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych; Zakład Przetwórstwa Mięsnego Dworecki Spółka Jawna w Golejewie; Alima-Bis – Środa Wielkopolska; Fundacja „Zakłady Kórnickie”. 

 

W pierwszym artykule dotyczącym tego tematu, mówiliśmy o tym, co się znajdzie w audiobooku. Później pisaliśmy m.in. o tym jak jego wydanie wpisuje się w konteksty społeczne i kulturotwórcze. Audiobook został wydany w liczbie tysiąca egzemplarzy. Dziś audiobook był już zapewne nie raz był przesłuchany i czytany. Znajduje się w szkołach, placówkach oświatowych i edukacyjnych i jest tam rozprowadzany nadal. Jest w naszych domach. Pozostanie jako trwały efekt i namacalne świadectwo istnienia pracy organicznej w czasach współczesnych.

Podsumowanie

„Taki audiobook to jest żywa lekcja historii” – mówili ci, którzy się już z nim zapoznali m.in.: nauczyciele i dyrektorzy placówek oświatowych. Kilka dni temu zadzwonił do siedziby Towarzystwa jeden z uczniów Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu i powiedział mniej więcej tak – „ja żyję w cyfrowym świecie raczej i ten nośnik audiobooka do mnie przemawia. Książeczka ma dużo ilustracji, więc to jest strawne. Wrzucam na kompa i słucham. W ogóle fajny projekt (…)”.

Słuchać i czytać…

…warto nieustannie. W istocie, to, co słyszymy, uzupełniają ilustracje z książeczki do audiobooka oraz tekst, który opowiada o Hipolicie nie tylko jako o bohaterze, ale o osobie, która „musiała przejść swoje”, aby coś osiągnąć. W ten sposób postać historyczna jest namacalna i może być akceptowana we współczesnych czasach. Co więcej, może inspirować i pomagać odkrywać obecną tożsamość czasów przemian gospodarczych i społecznych oraz zawodowych i osobistych zmagań. Na tym tle interesująco zarysowuje się opis i grafika dot. fabryki przy ulicy Strzeleckiej (1868 r.). Widzimy też jedną z pierwszych lokomobili parowych wyprodukowaną w XIX wieku w fabryce Cegielskiego. Czytamy nawet wypowiedź Marcelego Mottego, zaczerpniętą z „Przechadzek po mieście”.

Współpraca organizacji pozarządowej – Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu po raz kolejny okazała się sukcesem. Przyczyniła się do poszerzania wiedzy o życiu społecznym i obywatelskim – pięknej historii Wielkopolski, która jest naszą małą ojczyzną. Tak też o niej mówił zapewne Hipolit Cegielski.

Forma i treść audiobooka sprawiają, że Hipolit Cegielski zasługuje na tytułowe miano „Bohatera najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”.

Dominik Górny

 

Dodaj komentarz