Archidiecezja poznańska ma swój herb


Z okazji 1050 rocznicy powstania biskupstwa poznańskiego, pierwszego biskupstwa w Polsce, powstał herb Archidiecezji Poznańskiej. Wyboru elementów i ich zakomponowania dokonał arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Na tarczy hiszpańskiej wypełnionej ciemnoczerwoną barwą umieszczono godło składające się ze skrzyżowanych, złotych kluczy. Nałożono na nie wizerunek srebrnego miecza św. Piotra skierowanego ostrzem do dołu. Miecz ten przechowywany jest w skarbcu Muzeum Archidiecezjalnego i według przekazu został przywieziony z Rzymu w 966 roku przez pierwszego poznańskiego biskupa Jordana.

Czytaj także:

Nad tarczą umieszczono mitrę biskupią z fanonami zwisającymi po bokach tarczy. Za tarczą przedstawiono złoty krzyż metropolitalny o trójlistnym zakończeniu ramion skrzyżowany ze złotym pastorałem. Wzorem dla krzywaśni był jeden z najcenniejszych zabytków historii poznańskiego kościoła – trzynastowieczny pastorał z Limoges. Został on wydobyty w 1953 roku z grobu nieznanego biskupa pochowanego we wnętrzu katedry na Ostrowie Tumskim. U dołu tarczy podwieszono paliusz.

Herb został tak skomponowany, by od razu wskazywać na Poznań, poznański kościół. Symbolika odnosi się od świętego Piotra, księcia apostołów, pierwszego opiekuna kościoła poznańskiego i patrona katedry – pierwszej na ziemiach polskich. Insygnia, a szczególnie krzyż i paliusz podkreślają metropolitalny wymiar archidiecezji.

Dodaj komentarz