Archeolodzy na placu budowy nowego zbiornika


– Według wstępnych założeń, na placu budowy zbiornika odkryto pozostałości po średniowiecznej osadzie. Do tej pory archeolodzy natrafili głównie na fragmenty ceramiki z czasów średniowiecza i okresu nowożytnego. Prace ziemne podzielono na etapy. Najpierw delikatnie ściągany jest humus, czyli wierzchnia warstwa gruntu. Następnie teren sprawdzany jest pod kątem obecności ewentualnych interesujących obiektów lub nawarstwień archeologicznych. W przypadku trafienia na wartościowe znalezisko – dalsze prace w danym miejscu prowadzone są ręcznie – mówi Marcin Ignaczak, członek zespołu koordynującego prace z ramienia Fundacji Badań Interdyscyplinarnych.

Więcej informacji na temat przeszłości tej części Łaciny będzie można poznać po odsłonięciu całego stanowiska i zbadaniu wszystkich przedmiotów. Odkrycia zostaną zinwentaryzowane i sfotografowane, co pozwoli naukowcom poszerzyć wiedzę historyczną.

Zadaniem zbiornika powstającego w badanym miejscu będzie odciążenie kanalizacji deszczowej, której efektywność przy bardziej intensywnych opadach bywa niewystarczająca. Woda będzie z niego odprowadzana systemem istniejących kanałów do Warty oraz wykorzystywana do podlewania zieleni, której nasadzenie także planowane jest w ramach tej inwestycji.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz