Apel do Rady Miasta Poznania w sprawie nadania rondu nazwy im. Władysława Bartoszewskiego


– Apelujemy do Rady Miasta Poznania o upamiętnienie sylwetki i biografii Władysława Bartoszewskiego, poprzez nadanie rondu u zbiegu ulic Karola Szymanowskiego, Franciszka Stróżyńskiego i Hulewiczów (przy wieżach RTV) nazwy Rondo im. Władysława Bartoszewskiego – napisali w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji członowie zarządu poznańskiego koła Nowoczesnej.  

Historia życia oraz osiągnięcia dyplomatyczne i społeczne, Władysława Bartoszewskiego są bez wątpienia, znaczące dla historii polski i cenne zachowania pamięci. Historyk, publicysta, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, polityk oraz dyplomata. Więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej w stopniu podporucznika, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, aktywny uczestnik powstania warszawskiego. Dwukrotnie minister spraw zagranicznych, senator IV kadencji, w latach 2007–2015 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kawaler Orderu Orła Białego, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za pomoc udzielaną Żydom w trakcie wojny (na wniosek Żydowskiego Instytutu Historycznego).

W 1970 r. w związku z aktywną działalnością opozycyjną i licznymi kontaktami w krajach zachodnich został objęty zakazem druku w Polsce oraz poddany innym represjom (rewizje, odmowy wydania paszportu, rozpowszechnianie fałszywek. W grudniu 1980 znalazł się wśród założycieli Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania przy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 został internowany.

W 2009 zainicjował powstanie Fundacji Auschwitz-Birkenau i został przewodniczącym jej rady. Należał do orędowników pojednania polsko-żydowskiego oraz polsko-niemieckiego, a jednocześnie przez swoją działalność publicystyczną i naukową dbał o zachowanie pamięci o dziedzictwie Polskiego Państwa Podziemnego, powstania warszawskiego oraz o zbrodniach totalitaryzmów nazistowskiego i komunistycznego. Władysław Bartoszewski, przez lata aktywnie uczestniczył w wydarzeniach na scenie politycznej, społecznej, kulturalnej, był znany z ciętego języka i ostrych sądów, spotykał się również z krytyką, ale nawet jego adwersarze przyznawali, że był postacią nietuzinkową, wyróżniającą się w polskim życiu publicznym.

 

Dodaj komentarz