Andrea Bocelli zaśpiewał w Poznaniu (ZDJĘCIA)


– Cztery poznańskie uczelnie obchodzą dziś wspólnie swoje stulecie – mówił prof. Andrzej Lesicki, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. – Planując te obchody, chcieliśmy świętować razem z mieszkańcami Poznania, bo jesteśmy częścią miasta. Zaplanowaliśmy zaproszenie gwiazdy światowego formatu. Gdy rozglądam się po stadionie, to jestem przekonany, że dobrze wybraliśmy.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu miasta.

– Ten koncert to kolejny przykład dobrej współpracy władz miasta i uniwersytetów – podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Gdy 40 lat temu zarabiałem swoje pierwsze pieniądze jako statysta w poznańskim Teatrze Wielkim, nawet mi się nie śniło, że kiedyś będziemy mogli przyczynić się do takiego koncertu i że razem z państwem będę mógł cieszyć się tak piękną muzyką w najpiękniejszym wykonaniu.

Na scenie pojawili się też rektorzy innych uczelni, które wywodzą się z Uniwersytetu Poznańskiego.

– Za chwilę w gronie 25 tysięcy poznaniaków, Wielkopolan i gości z całego kraju usłyszymy koncert wielkiego tenora – mówił prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego. – My, społeczność uniwersytecka, dajemy tym wyraz naszemu przywiązaniu do stuletniej tradycji Uniwersytetu Poznańskiego, a jednocześnie wyraz radości z rozwoju czterech bratnich uniwersytetów, które grają istotną rolę naukową, społeczną, intelektualną, kulturalną, zdrowotną i sportową w życiu Poznania i Wielkopolski.

Prof. Jan Pikul, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, przypomniał, że głównym celem uniwersytetu jest poszukiwanie prawdy, dobra i piękna.

– Obchodzimy piękny jubileusz stulecia Uniwersytetu Poznańskiego i wywodzących się z niego czterech uczelni w wyjątkowym miejscu i czasie – mówił. –  Wyjątkowe jest również wydarzenie, w którym możemy brać udział. Myślę, że Poznań na długo zapamięta ten koncert.

– Arystoteles w swoim wielkim dziele „Metafizyka” napisał, że ludzie z natury dążą do poznania – dodał prof. Dariusz Wieliński, rektor AWF. – Pamiętajmy, ze poznania naukowego od poznania duchowego i artystycznego nie dzieli wielka przepaść. Niech to, czego nie da się opowiedzieć słowami, wyrazi muzyka.

Koncert rozpoczął się pieśnią Gaudeamus igitur” w aranżacji Krzysztofa Herdzina. Podczas pierwszej części występu Andrea Bocelli zaśpiewał największe arie operowe, w drugiej – klasyczne utwory sakralne i najsłynniejsze przeboje muzyki popularnej. Włoskiemu tenorowi towarzyszyli inni znani muzycy: sopranistka koloraturowa Maria Aleida Rodrigez, piosenkarka Ilaria Della Bidia i znany flecista Andrea Griminelli oraz syn artysty: Matteo Bocelli. Koncert uświetnili też tancerze: Maria Pawelec, absolwentka szkoły baletowej w Poznaniu i Federico Zeno Bassanesa. Orkiestrą dyrygował Carlo Bernini, a muzykom towarzyszyły chóry biorące udział w Festiwalu Universitas Cantat oraz Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Andrea Bocelli to nie tylko światowej sławy włoski tenor- to również kompozytor, autor piosenek oraz producent muzyczny. Artysta od lat uznawany jest za najlepiej sprzedającego się śpiewaka operowego na świecie. Jego dotychczasowe albumy zostały kupione w nakładzie ponad 80 milionów egzemplarzy. Wokalista znany jest również z wielu niezapomnianych duetów, m.in. z Celine Dion, Sarah Brightman oraz Luciano Pavarottim. AW

Zdjęcia Jakub Janecki/Prestige MJM i Hieronim Dymalski

 

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz