Już w najbliższy weekend kilka tysięcy policjantów będzie czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących. Wszystko z okazji zbliżających się dni Wszystkich Świętych i Zaduszek. Funkcjonariusze jak co roku apelują o rozwagę i ostrożność w trakcie jazdy.
W tym roku akcja „Znicz” potrwa cztery dni. Rozpocznie się 31 października, a zakończy 3 listopada. W tym czasie wiele osób pokona setki kilometrów, by odwiedzić cmentarze, gdzie spoczywają ich bliscy. Będzie to tym samym czas wzmożonego ruchu na polskich drogach. Nad bezpieczeństwem uczestników zatłoczonych bardziej niż zwykle ulic będą czuwać funkcjonariusze.
Podczas trwania akcji „Znicz” na trasy wyjedzie znacznie więcej patroli niż w każdy inny dzień roku. W trosce o bezpieczeństwo na drogach policjanci będą sprawdzać, czy kierowcy poruszają się z odpowiednią prędkością, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących. Podczas kontroli drogowych będą także zwracać uwagę na to, czy dzieci podróżują w fotelikach, a młodzież i dorośli zapinają pasy bezpieczeństwa.
JAK BYŁO W 2013 ROKU?
Było względnie bezpiecznie. Dopisali wielkopolscy kierowcy. Apele o korzystanie ze środków komunikacji zbiorowej przyniosły efekty. Tak w skrócie można podsumować działania „Znicz – 2013” przeprowadzone na terenie naszego województwa. Bez większych przeszkód odbywał się ruch wokół największych nekropolii woj. wielkopolskiego. Kierujący, którzy wybrali się na cmentarze samochodami ze zrozumieniem przyjmowali konieczność poruszania się w bardzo wolnym tempie, szczególnie w pobliżu poznańskiego cmentarza na Junikowie. Stosowali się również, bez zastrzeżeń, do poleceń policjantów kierujących ruchem na newralgicznych skrzyżowaniach. Z roku na rok coraz więcej poznaniaków wybrało tramwaj i autobus, jako środek komunikacji w dotarciu do cmentarzy, co nie pozostaje bez korzystnego wpływu na zatłoczenie ulic w pobliżu nekropolii.
WYPADKI
Niestety, nie obyło się również bez wypadków drogowych i to tych najtragiczniejszych w skutkach:
31.10.2013 r. (czwartek)
W 7 wypadkach drogowych, zginęła 1 osoba, rannych zostało 13 osób,
01.11.2013 r. (piątek)
W 9 wypadkach drogowych, rannych zostało 10 osób,
02.11.2013 r. (sobota)
W 5 wypadkach drogowych, zginęły 2 osoby, rannych zostało 5 osób,
03.11.2012 r. (niedziela)
W 15 wypadkach drogowych, zginęła 1 osoba, rannych zostały 16 osób.
NIETRZEŹWI
Podczas czterodniowych działań „Znicz” wielkopolscy policjanci zatrzymali 150 nietrzeźwych kierujących; osób, których jazda mogła zakończyć się tragicznie, mogła również zakończyć czyjeś życie.
CZY BĘDZIE BEZPIECZNIE ? – TO ZALEŻY OD NAS WSZYSTKICH.
Policyjne działania „ZNICZ 2014″ już się rozpoczęły. Policjanci pełnią służbę w rejonie największych nekropolii naszego województwa, a największe nasilenie ruchu spodziewanie jest w dniach od 31.10 do 02.11. Głównym zadaniem policjantów pełniących służbę w rejonach cmentarzy jest zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu drogowego szczególnie w pobliżu cmentarzy i na drogach dojazdowych, eliminowanie z ruchu nietrzeźwych jego uczestników, kontrola właściwego używania świateł zewnętrznych pojazdu oraz udzielanie informacji zainteresowanym o czasowych zmianach komunikacyjnych w organizacji ruchu. Policja apeluje o bezwzględne podporządkowanie się poleceniom policjantów kierujących ruchem, o dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków drogowych, parkowanie w miejscach wyznaczonych oraz o używanie elementów odblaskowych przez pieszych – co znacznie poprawia poziom ich bezpieczeństwa – szczególnie przez pieszych poruszających się po zmierzchu, poza terenem zabudowanych – co jest prawnym obowiązkiem.
ZAKAZ RUCHU CIĘŻARÓWEK !
W dniach 31.10 i 01.11.2014 r. obowiązywał będzie zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton: 31 października w godz. 18.00-22.00 oraz 01 listopada w godz. 08.00-22.00
POLICJANCI KIERUJĄ RUCHEM !
Kierujący pojazdami, a także piesi powinni pamiętać, że tradycyjnie też nastąpią zmiany w organizacji ruchu w okolicach cmentarzy. W związku z tym należy zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe oraz stosować się do wszystkich poleceń policjantów, którzy w tych dniach w najbardziej newralgicznych punktach podejmą ręczne kierowanie ruchem.
Policja przypomina:
– Gdy policjant stoi PRZODEM LUB TYŁEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła czerwonego – ZAKAZ WJAZDU NA SKRZYŻOWANIE,
– Gdy policjant stoi BOKIEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła zielonego – MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE,
– Gdy policjant stoi przodem, tyłem lub bokiem do naszego kierunku jazdy z PODNIESIONĄ RĘKĄ – to taką postawę można przyrównać do światła żółtego – NIE MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE, A POJAZDY KTÓRE WJECHAŁY MUSZĄ SKRZYŻOWANIE OPUŚCIĆ.
– Podobnie zachować muszą się piesi: postawa policjanta BOKIEM do kierunku przejścia – IDŹ, PRZODEM LUB TYŁEM – STÓJ
Źródło: KWP Poznań