Akcja protestacyjna „Złap oddech”


W kontakcie ze skażonym powietrzem występują następujące objawy:

  • Kaszel
  • Nasilenie astmy
  • Uczucie duszności
  • Zwiększa się ryzyko zawału i arytmii.
  • Zwiększa się ryzyko poronień i przedwczesnych porodów.

Dziś w Poznaniu ratownicy medyczni przebadali ponad 500 osób. Obok ciśnienia krwi i poziomu cukru głównie badano poziom saturacji. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, trwa chwilę i pokazuje poziom nasycenia hemoglobiny tlenem.

Dziś zdecydowania większość osób, które poddały się badaniu, miała wskaźnik saturacji w granicach normy, czyli powyżej 95%. Ale też, na szczęście, dziś mieliśmy i wiatr i deszcz, stąd też jakość powietrza była całkiem dobra (przynajmniej w centrum miasta, gdzie przeprowadzano badanie).

Nie musimy jednak wyczekiwać opadów i wichury, w nadziei, że rozgonią smog i będziemy mogli oddychać pełną piersią. Postulujemy bowiem likwidację pieców opalanych paliwem stałym (w tym węglem, koksem, drewnem, śmieciami) i przejście na ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Warto również wspomnieć, że tak powszechne w ostatnich latach kominki opalane trocinami i drewnem – mimo namiastki luksusu, jaki stwarzają – bardzo przyczyniają się do smogu.

Jednym z pomysłów jest również ograniczenie jazdy miejskiej dla samochodów osobowych, lub decyzje w sprawie dofinansowań do pojazdów elektrycznych (takie rozwiązanie zastosowała m.in. Norwegia).

Jednak każdy z nas może nieść wśród znajomych i przyjaciół przesłanie dbania o powietrze. Stąd dzisiejsza akcja „Złap oddech” i jej informująco-edukacyjne przesłanie.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz