Akademia dla zawodowców


Kiedy w październiku ubiegłego roku Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłaszało rok szkolny 2014/2015 „Rokiem Szkoły Zawodowców”, podobne inicjatywy funkcjonowały w Wielkopolsce z sukcesem już od dłuższego czasu. W proces kształcenia młodych ludzi angażują się tutaj nie tylko instytucje czy samorządy, ale przede wszystkim pracodawcy. Wraz z zakończeniem obecnego roku szkolnego dobiegła końca także kolejna już edycja programu „Lidl Akademia Handlowa”, który firma Lidl Polska prowadzi we współpracy z Zespołem Szkół Handlowych w Poznaniu.

W Wielkopolsce jest zapotrzebowanie na zawodowców. Pokazuje to zaangażowanie firm z tego regionu w proces przygotowywania młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. Do końca września 2015 roku trwa program Samorządu Województwa Wielkopolskiego „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”, który wystartował  w 2012 roku. W projekt zaangażowało się kilka firm z terenu województwa. Swoje klasy patronackie na kierunkach operator maszyn i urządzeń odlewniczych oraz mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych prowadzi przykładowo Volkswagen Poznań. Z kolei Solaris Bus & Coach wspiera młodych w ludzi w kształceniu np. w zawodzie montera mechatronika. Lidl Polska natomiast od trzech lat patronuje klasom przygotowującym uczniów do zawodu handlowca.

Łączenie teorii z praktyką

Zarówno dla ucznia jak i pracodawcy kluczowa jest możliwość poznawania przez młodego człowieka zawodu od strony praktycznej. Współpraca na linii szkoła-firma obu stronom to umożliwia. – Najcenniejsi dla pracodawcy są kandydaci, którzy posiadają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także mogli nabyć już pewne umiejętności praktyczne. Takie osoby są dobrze przygotowane do zawodu. Dlatego najlepszym uczestnikom zakończonego właśnie etapu projektu „Lidl Akademia Handlowa” oferujemy stałe zatrudnienie – mówi Jerzy Łoza, dyrektor personalny w firmie Lidl Polska. Ponieważ sieć cały czas się rozwija i otwiera nowe sklepy, ciągle poszukuje nowych pracowników. – Zależy nam na tym, aby w kształceniu wesprzeć jak największą liczbę uczniów. W trakcie roku szkolnego 2013/2014 i 2014/2015 aż ponad 50 podopiecznych odbyło praktyki w naszej organizacji. Zyskały na tym obie strony – podkreśla Jerzy Łoza.

Specjalne wyróżnienia

Współpraca edukacji i biznesu to nie tylko same praktyki. W jej ramach młodzi ludzie mają możliwość lepszego poznania firmy i sposobu jej funkcjonowania, udziału w organizowanych przez nią warsztatach czy spotkaniach ze specjalistami, którzy na co dzień funkcjonują w branży. Dodatkowo, w projekcie „Lidl Akademia Handlowa”, zakończenie roku szkolnego 2014/2015 równoznaczne było z wręczeniem kolejnej już grupie uczniów europejskiego certyfikatu „Praktyczne umiejętności w handlu”, który jest potwierdzeniem wiedzy merytorycznej, umiejętności praktycznych oraz znajomości języka niemieckiego. W ramach prowadzonego przez firmę Lidl projektu, uczniowie mają możliwość przystąpienia do egzaminu organizowanego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. Pozytywny wynik egzaminu uprawnia do otrzymania certyfikatu, który jest uznawany na terenie całej Unii Europejskiej. To jednak nie wszystko. W ramach współpracy ZSH w Poznaniu z Lidlem, podopieczni klas objętych projektem mogą korzystać z bezpłatnych lekcji fachowego języka niemieckiego. Najlepszym uczniom firma Lidl funduje także stypendia, które w ciągu dwóch ostatnich lat przyznane zostały 20 stypendystom.

Dodaj komentarz