Absolutorium dla prezydenta Poznania


Raport o stanie miasta

Poznańska gospodarka rozwijała się stabilnie, pomimo wysokiej inflacji i rosnących cen energii i paliw. Jeśli chodzi o PKB na mieszkańca, Poznań był na drugim miejscu (po Warszawie) wśród największych polskich miast – z wynikiem 138 tys. zł. Miał najniższą stopę bezrobocia (1%), był też drugi pod względem liczby firm na tysiąc mieszkańców (243).

Zamożność Miasta i bardzo wysoki potencjał potwierdziły wysokie oceny największych międzynarodowych agencji ratingowych. Poznań ma najwyższy możliwy do uzyskania przez samorząd lokalny w kraju rating „A-” nadany przez Fitch Ratings. Oznacza on, że Miasto ma bardzo wysoką zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Miasto dla poznaniaków i poznanianek w każdym wieku

Raport zawiera m.in. informacje dotyczące demografii Poznania. Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na koniec 2023 r. w Poznaniu żyło 538,4 tys. osób. Do tego należy jednak doliczyć ok. 80 tys. niezameldowanych, które mieszkały w stolicy Wielkopolski i korzystały w ciągu roku z przestrzeni i usług miejskich. Były to przede wszystkim osoby spoza Poznania, które tu się uczą i studiują, pracownicy tymczasowi, a także ok. 30 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz