Samorządy sprzeciwiają się bezczynności Prezydenta RP


Kilkadziesiąt samorządów z całej Polski obwinia Prezydenta o bezczynność, której skutkiem są śmiertelne wypadki drogowe i wielomilionowe straty w budżetach na inwestycje. Bronisław Komorowski rok temu powiedział veto dla przegłosowanej przez Sejm i Senat poprawki do ustawy o drogach publicznych, której zapisy sprzed kilkudziesięciu lat powodują dziś chaos.

W gminie Pobiedziska przy drodze nr 5 ustawiono takie tablice.

W gminie Pobiedziska przy drodze nr 5 ustawiono takie tablice.

Problem pojawił się już kilka lat temu, gdy rozpoczęto budowę dróg ekspresowych w całej Polsce. Nowe „eski” miały zastąpić stare krajówki, które zgodnie z ustawą z automatu, stały się drogami gminnymi. Tym samym na samorządy spadł ciężar utrzymania kosztownych, szerokich ulic, które nadal są ważnymi węzłami komunikacyjnymi. Przejęte przez gminy drogi krajowe są „stare” tylko w sensie ich stanu technicznego, ponieważ ruch na nich wcale się nie zmniejszył. Rosną za to wydatki. Każda z gmin rocznie traci ponad pół miliona na odśnieżanie a bieżące remonty pochłaniają kolejne setki tysięcy złotych. Ponadto na starej drodze krajowej nr 5 konieczny jest poważny remont, który ma kosztować Gminę Pobiedziska 13,5 mln. zł.

Samorządów nie stać na tak wysoki standard utrzymania dróg, jaki zapewniała wcześniej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. I tak np. stosowany dotychczas do odśnieżania bardzo skuteczny roztwór solanki, zastąpiono piaskiem z solą. Na odśnieżonej w gorszym standardzie drodze nr 5 między Poznaniem a Gnieznem, zginęła w zeszłym roku młoda kobieta, która osierociła dwójkę małych dzieci. Podobnych wypadków na starych krajówkach jest więcej.

Samorządy już od kilku lat walczą o zmianę prawa, nakazującego gminom przejmowanie starych dróg krajowych. W Pobiedziskach zorganizowano już dwa spotkania z udziałem samorządów z całej Polski. Ich efektem jest przegłosowany przez Sejm i Senat projekt zmiany ustawy o drogach publicznych. Niestety półtora roku temu Prezydent Bronisław Komorowski nie dopuścił do wejścia nowej ustawy w życie, kierując ją do Trybunału Konstytucyjnego, gdzie spoczywa „nietknięta” do dzisiaj.

Samorządowcy mogą obecnie dziękować jedynie opatrzności za łagodną zimę, która oszczędziła budżety gmin na odśnieżanie i nie zebrała wielu ofiar na drogach.

Gminy z terenu całej Polski, które obciążono obowiązkiem utrzymania starych dróg krajowych, chcą wspólnie wystosować apel do Trybunału Konstytucyjnego o jak najszybsze rozpatrzenie ich sprawy. Razem będą także protestować przeciwko obojętności władz państwa na ich problem.

Konferencja w tej sprawie odbędzie się 16 marca o godz. 11 w Pobiedziskach przy ul. Kostrzyńskiej 23.

Dodaj komentarz