Moda to także sztuka


Pokazy kolekcji wiosna-lato 2013, prace młodych projektantów i warsztaty biznesowe dla przedsiębiorców działających w branży modowej to wszystko na rozpoczętych we wtorek, 11 września Targach Mody Poznań.


Moda jest najskuteczniejszą bronią przemysłu tekstylnego przeciw ciągle rosnącej trwałości materiału – powiedziała kiedyś Marlena Dietrich. Stwierdzenie to zamyka w sobie biznesowy aspekt tej gałęzi przemysłu. Ale moda to także sztuka – działająca na naszą podświadomość i zmysły. Dlatego tak ważne miejsce w programie najbliższej edycji Targów Mody Poznań zajmują prezentacje kolekcji, których autorami są ludzie z wizją.

W halach Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczyna się trzydniowe biznesowe spotkanie przedstawicieli branży mody. Podczas organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie wydarzenia będą oni mogli zapoznać się z najnowszymi trendami, wziąć udział w konferencjach poświęconych promocji, metodom zwiększenia sprzedaży i strategiom eksportowym, spotkaniach z zagranicznymi kontrahentami oraz w odbywających się każdego dnia pokazach mody.
Targi podzielone są na trzy ekspozycje: Next Season, Fast Fashion oraz BTS. W ramach Next Season, czyli Salonu Odzieży, Bielizny i Dodatków, wystawcy zaprezentują najnowsze kolekcje na sezon wiosna/lato 2013, zaś w ramach Salonu Mody Fast Fashion – kolekcje na sezon jesień-zima 2012/2013.

Pierwszego dnia targów, na wybiegu usytuowanym w Alei Lipowej, podczas uroczystej Gali Nagród odbędą się pokazy kolekcji Gavła, Edyty Jermacz, Agi Pou, Karoliny Marczuk oraz Karoliny Bernat.

Szczególną niespodzianką będzie podczas Wieczoru Branżowego prezentacja kolekcji uznanego poznańskiego projektanta Łukasza Czajkowskiego.

Jego kolekcje spotykają się z zainteresowaniem zarówno dziennikarzy modowych i stylistów, jak również osób ze świata sztuki i biznesu. Doceniany zwłaszcza przez niezależne, pewne siebie indywidualistki – jak sam mówi dla takich kobiet właśnie tworzy. Brał udział m.in w Warsaw Fashion Street, OFFfashion, Createeurope… w sesjach do EXKLUSIV, EXISTENCE, FASHION Magazine, amerykańskiego UCE Mag, a także w kreacji wizerunkowej marki CHARADE, której efekty oglądać można m.in. we włoskim VOGUE.

Czajkowski  został doceniony przez jeden z najbardziej opiniotwórczych portali NOTJUSTALABEL i trafił do elitarnego grona projektantów, których kolekcje sprzedawane są za jego pośrednictwem. Zaowocowało to m.in. nawiązaniem współpracy z showroomem OITO w Miami. Otrzymał zaproszenie do reprezentowania Polski podczas organizowanego przez World Fashion Organization – World Fashion Week 2012 w Nowym Jorku, dołączając tym samym do wyselekcjonowanej grupy projektantów z ponad czterdziestu krajów świata.

Równie spektakularnym sukcesem okazała się kolekcja SALIGIA – 7 Deadly Sins. Kolejny raz doceniona przez NOTJUSTALABEL – trafiła na ich cover site, dzięki czemu Łukasz został wytypowany jako jeden i najlepiej zapowiadających się i najbardziej fascynujących projektantów młodego pokolenia na świecie i trafił do NJAL Black Sheep.

Projekty Czajkowskiego noszą m. in. Maria Peszek, Ada Fijał, Kasia Wilk, Ania Wyszkoni, Katarzyna Zielińska, Krystyna Mazurówna.

POKAZY PODCZAS GALI NAGRÓD
11.09.2012 godz. 17.30, Aleja Lipowa
Aga Pou jest główną projektantką i właścicielką firmy odzieżowej „Na Pokaz”. W 2010 roku obroniła dyplom na wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i już pół roku później została wyróżniona zaproszeniem do wzięcia udziału w Alei Projektantów podczas Fashion Week w Łodzi. Zaprezentowana wówczas kolekcja „Zaplątani” inspirowana była polskim strojem ludowym z okolic Hrubieszowa oraz wycinanką kurpiowską. Inspiracja ta w połączeniu z wyobraźnią Agi Pou okazała się być fantastyczną mieszanką, której efektem były wyjątkowe ubiory, charakteryzujące się m.in. asymetrią, oryginalnym krojem, piękną, a zarazem oszczędną kolorystyką oraz najwyższą jakością tkanin sprowadzanych na potrzeby tej kolekcji z Norwegii. Kolejnym sukcesem „Zaplątanych” była wygrana w konkursie Talent Warsaw Fashion Street 2011. Oprócz tego, jeden z męskich ubiorów, po zwycięstwie w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Etnograficzne w Warszawie, wszedł na stałe do ekspozycji muzeum.

Najnowsza kolekcja Agi Pou nosi tytuł „ Flower Power” i jest inspirowana jednym z bardziej gorących trendów sezonu. Eksplozja barw, szaleństwo kwiatowych wzorów – to jej motywy przewodnie. Ubiory uszyte zostały m.in. z wysokiej jakości tkanin satynowo-bawełnianych, szyfonów oraz skór ekologicznych. Wyjątkowe materiały, żywe kolory oraz ich odważne połączenia jak zwykle idą w parze niebanalnymi fasonami, niezwykłą dbałością o detal oraz najwyższą jakością wykonania.

Kolekcję tworzą zabawne, ale jednocześnie szykowne zwiewne sukienki, spódnice, kolorowe spodnie, kwieciste kurtki, koszule oraz oryginalne garnitury męskie, w których projektantka zaproponowała bardzo odważne wzory.

Ubrania od Agi Pou znalazły też ogromne uznanie u polskich gwiazd telewizji i estrady, m.in. Golec Orkiestra, Sistars, Maciej Rock, Anna Dereszowska, Janusz Radek, Piotr Kędzierski.

Karolina Marczuk ma 25 lat. Jest absolwentką Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, która jest jej rodzinnym miastem. Kolekcja „MACHU PICCHU” – to damska kolekcja na sezon wiosna/lato inspirowana klimatem Złotego Miasta – Machu Picchu. W skład kolekcji wchodzą stroje damskie dla ośmiu sylwetek, osiem par obuwia oraz dwie torebki. Kolekcja charakteryzuje się użyciem kolorowych, kwiatowych tkanin bawełnianych w połączeniu ze złotym materiałem, geometrycznym cięciem i przestrzennymi formami. Przeznaczona jest dla młodych kobiet lubiących łamać stereotypy modowe.

Fot. MTP

Karolina Bernat ma 26 lat. Pochodzi z Małęczyna. Jest absolwentką Wydziału Materiałoznawstwa, Technologii i Obuwia Politechniki Radomskiej, a także Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej. Obecnie pracuje jako projektant obuwia w firmie EBATA – EDEO w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie powstała prezentowana kolekcja. Kolekcja „KRZYK BARW” – to damska kolekcja obuwia powstała z myślą o niebanalnym i nowatorskim zestawieniu barw przy finezyjnych i innowacyjnych rozwiązaniach konstrukcyjnych i technologicznych. W niektórych modelach całość dodatkowo podkreślona jest malarstwem, dzięki czemu kolekcja jest niezwykle oryginalna.

Edyta Jermacz jest absolwentką Wydziału Wzornictwa w Wyższej Szkole Sztuk Stosowanych. Przez wiele lat współtworzyła kolektyw Selektornia, gdzie rozwijała swoją pasję. Umiejętności projektowania zdobywała pracując dla sieciowych marek odzieżowych. Z takim bagażem doświadczeń postanowiła wreszcie tworzyć pod własnym nazwiskiem. Obecnie kreuje dwie linie – KLU, która charakteryzuje się odważnym designem, nietypowym połączeniem kolorów i deseni, a także autorską i konceptualną haute couture. O projektach Edyty Jermacz można powiedzieć niemal wszystko, ale z pewnością nie można przejść obok nich obojętnie.

Gavel pobierał nauki rysunku u Katarzyny Wołodkiewicz, jednej z najlepszych nauczycielek w Polsce. Obecnie studiuje na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku projektowanie ubioru. Jako stylista współpracował w 2010 roku z wrocławskim Radiem Traffic w ramach projektu VIP Strefa, gdzie odpowiadał za ubiór prezenterów pojawiających się na najważniejszych imprezach w mieście. Był autorem stałego cyklu programów poświęconych modzie we Wrocławiu, w którym doradzał słuchaczom w kwestii doboru odpowiednich stylizacji. Gaweł na dobre zaakcentował swoją obecność w świecie polskiej mody w czasie zeszłorocznego Fashion week w Łodzi. Jego kreacje zostały docenione przez modowych blogerów z Polski, Stanów Zjednoczonych czy Francji. W styczniu tego roku GAVEL oficjalnie znalazł się w piątce najlepszych młodych projektantów z całej Polski w kategorii Premier Visio w konkursie GRYF FASHION SHOW 2011. Na początku lutego tego roku Gaweł na zaproszenie agencji Kockbeat i klubu Krakowska 180, wziął udział w interaktywnym, audiowizualnym show, które prezentowało jego stroje. W kwietniu 2011 w klubie SHOW w Warszawie został zorganizowany pokaz jego kolekcji, w którym udział wzięli liczni celebryci i specjaliści ze świata mody.

Dodaj komentarz