arena DESIGN – dobrze zaprojektowany biznes. MAMY BILETY*


Siódma edycja wydarzenia arena DESIGN, która odbywa się od 17 do 20 lutego 2015 roku, kontynuuje tematykę materiałów w kontekście innowacyjnych poszukiwań. Dla naszych Czytelników mamy 2 pojedyncze zaproszenia*.

Arena DESIGN 05 Arena DESIGN 04 Arena DESIGN 03 Arena DESIGN 02 Arena DESIGN 01

Czym jest materiał w rękach projektanta? Czy jest to inspiracja, tworzywo, czy może twór docelowy? Odpowiedzi na te i inne pytania można poznać uczestnicząc w bogatym programie wydarzeń, jakie wraz z partnerami przygotowali organizatorzy oraz zwiedzając ekspozycję, stanowiącą swoiste kompendium wiedzy o współczesnym wzornictwie.

Eksperci o innowacjach

Motyw przewodni: Materials. New era będzie tematem wykładów i dyskusji grona ekspertów, które tworzą europejskie sławy designu, polscy projektanci, producenci i  trendwatcherzy. Znaczenie materiałów w procesie projektowym i produkcyjnym przybliży gość specjalny arena DESIGN 2015 – Edward Barber ze studia Barber & Osgerby, jednego z najczęściej nagradzanych i najchętniej zatrudnianych na świecie. Zróżnicowany dorobek studia obejmuje kolekcje dla takich marek, jak: Knoll, Vitra, B & B Italia, Cappellini, Venini i Flos, limitowane edycje produktów oraz projekty dla organizacji publicznych, w tym projekt pochodni olimpijskiej z Olimpiady w Londynie w 2012 roku. Z okazji 150 rocznicy istnienia londyńskiego metra  na zlecenie dla Mennicy Królewskiej studio zaprojektowało monetę o nominale 2£ . W 2001 roku Edward Barber i Jay Osgerby założyli Universal Design Studio uznawane obecnie jest za jedną z najbardziej innowacyjnych na świecie firm projektowych w dziedzinie projektowania produktu, architektury, projektowania wnętrz i wystaw.

Nowe materiały – Nowe Nawyki – Produkty przyszłości – to temat wykładu Ineke Hans, uważanej
za wiodącą holenderską projektantkę, cenioną za racjonalne podejście do projektowania hybrydowego z naciskiem na szczegóły, funkcję, klarowność i lokalność. Innowacje w materiałach i technikach produkcji oraz ponowne przemyślenia dotyczące wartości i zwyczajów stały się dla Ineke kluczową stymulacją w jej nowych projektach, czyniąc je wielowarstwowymi, zabawnymi i społecznymi.

„Design i innowacje w praktyce. Sukces rynkowy a budowanie wizerunku w meblarstwie” to tytuł panelu dyskusyjnego przygotowanego we współpracy z firmą PFLEIDERER i Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli. Czy polscy producenci mebli mogliby osiągać lepsze wyniki finansowe, gdyby ich produkty były bardziej atrakcyjne wzorniczo, zaawansowane technologicznie i adresowane do wyższych segmentów rynku? Jak zmiana postrzegania produktu i firmy przekłada się na budowę pozycję firmy na rynku krajowym oraz na rynkach eksportowych? Na te pytania postarają się udzielić odpowiedzi uczestnicy panelu: Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha, Marek Hryniewiecki, redaktor naczelny Meble Biznes.pl, Tomasz Wiktorski z B +R Studio, reprezentanci OIGPM oraz prezesi firm meblowych.

Spontaniczne instalacje miejskie na pograniczu designu, architektury i sztuki, zaprojektowane,
by angażować – to domena Izy Bołoz, polskiej projektantki z dyplomem Design Academy Eindhoven.
Jej wykład drugiego dnia arena DESIGN jest niecodziennym, pełnym mądrości i humoru spojrzeniem
na otaczającą rzeczywistość.

Warsztaty z oprogramowania AUTODESK, panele dyskusyjne z udziałem projektantów oraz konsultacje przygotowuje Grupa VOX, Concordia Design oraz School of Form pod wspólnym szyldem Human Touch Group. Wśród zaproszonych przez Grupę gości znajdują się m.in. Oskar Zięta, Agnieszka Jacobson Cielecka oraz studio Mode:lina architekci.

Po zeszłorocznym sukcesie wydarzeń towarzyszących dla architektów podczas arena DESIGN – Międzynarodowe Targi Poznańskie ponownie zaprosiły poznański oddział SARP do organizacji wydarzeń
dla tej grupy profesjonalistów. W ramach działań SARP Poznań w strefie FORUM odbywają się wykłady z uznanymi zagranicznymi gośćmi, w tym między innymi z Thomasem Krarupem z duńskiej pracowni Cobe oraz z berlińskim architektem Juergenem Mayerem.

Innowacyjność, czy niebanalne spojrzenie na stare? Rewolucja, czy ponadczasowość? O niekonwencjonalnym zastosowaniu konwencjonalnych materiałów na podstawie własnych doświadczeń projektowych i akademickich opowie Karol Murlak – absolwent wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Spatial Design w Falmouth College of Arts w Wielkiej Brytanii.

Premierowe wystawy

arena DESIGN to miejsce prezentacji dokonań uczelni kształcących młode pokolenie projektantów. W takie podsumowanie wpisuje się projekt Aleksander Kuczma: progenitura, będący wystawą prac mistrza
i jego „duchowego potomstwa”, zwieńczoną jubileuszowym benefisem. Profesor Kuczma jest legendą polskiego designu eksperymentalnego, jedynym dydaktykiem wywodzącym się z PWSSP w Poznaniu (dziś UAP Poznań), którego sylwetka przedstawiona została w wydawnictwie „Rzeczy niepospolite” zrealizowanym z okazji polskiej prezydencji w Parlamencie Europejskim. Poświęcając większość swej aktywności twórczej wychował niejedno pokolenie designerów działających w kraju
i zagranicą. Ideą nadrzędną projektu jest spotkanie obiektów i ich twórców świadomych, jak bardzo na ich własnym wizerunku projektowym zaważył wpływ barwnej osobowości Profesora.

Podczas arena DESIGN prezentowana jest także wystawa jubileuszowa “10 lat Noti“, której kuratorem jest Piotr Kuchciński. Obchodząca okrągłe urodziny marka od pierwszego projektu konsekwentnie realizuje hasło “Po pierwsze design”. Pracując z najlepszymi polskimi projektantami, a także studentami szkół projektowych współtworzy historię polskiego designu. Meble Noti nagradzane są w licznych konkursach m.in. dwukrotnie wyróżnione Red Dot Design Awards i pokazywane na licznych wystawach designu
w Polsce i za granicą. Na wystawie zobaczymy meble wszystkich polskich projektantów współpracujących
z marką m.in.: Tomka Rygalika, Tomasza Augustyniaka, Renaty Kalarus, Jerzego Langiera, Grzegorza Niwińskiego, Jerzego Porębskiego, Doroty Koziary, Mikołaja Wierszyłłowskiego, Anny Hreckiej, Małgorzaty Bronikowskiej, studentów UAP, Krystiana Kowalskiego oraz Piotra Kuchcińskiego.

Najnowsze rozwiązania materiałowe w oświetleniu prezentowane są podczas debiutującej wystawy VIVA LIGHT. Wystawa, której kuratorem jest Małgorzata Ratajczak (Emandes), to inauguracja szerszej inicjatywy skupiającej i aktywizującej środowisko związane z przemysłem oświetleniowym i nie tylko.
W jej ramach prezentowane są nowości oświetleniowe firm polskich i zagranicznych, które w dziedzinie znakomitego wzorniczo oświetlenia oraz innowacyjnych technik świetlnych, mogą pochwalić się licznymi osiągnięciami. Pokazywane są także obiekty młodych grup projektowych, które zwracają uwagę świeżością podejścia do projektowania, a także nowatorskie materiały lub niekonwencjonalne przykłady zastosowań tradycyjnych. Do udziału w wystawie zostali zaproszeni m.in. Acrea, Carpyen, Chors, Cini&Nils, Concreate, Designlab, Dubiel Vitrum, Emandes, HB Surface, Hurst-sufity Barrisol, Kabo-Pydo, Kosicka Design, Maria Jeglińska Design, Martini Light, Miior, Massive Design, NC.ART, Puff-Buff Design, Velt, Vibia.

Prestiżowe konkursy

Pierwszego dnia arena DESIGN już po raz siódmy jury konkursu TOP DESIGN award 2015 wybierze laureatów spośród 20 finałowych produktów, które w ich ocenie wyróżnia doskonałe wzornictwo. Są to zarówno meble, jak i autobus, nożyczki, drukarka 3D, czy kolekcja odzieży. Wszystkie nominowane do finału prace można podziwiać w przestrzeni specjalnej – TOP DESIGN. Wręczenie statuetek nastąpi podczas Wernisażu arena DESIGN 2015.

Nowością tegorocznej edycji arena DESIGN jest wystawa prac młodych projektantów w ramach pierwszej edycji konkursu PORTA BY ME, organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i firmę Porta KMI Poland. Zadaniem uczestników tego konkursu jest zaprojektowanie rozwiązania zamykającego pomieszczenie mieszkalne.

Jedyna taka arena

Wydarzenie arena DESIGN od lat przyciąga unikalną aranżacją, samo udowadniając jak ogromne znaczenie dla wizerunku i sukcesu rynkowego ma dobry design oraz współpraca z producentem. W tym roku
za projekt aranżacji odpowiada uznana polska projektantka Maria Jeglińska, a materiały potrzebne do jej powstania dostarcza firma PFLEIDERER, partner strategiczny arena DESIGN 2015.

Rekordowo w Edukacji

W tym roku podczas arena DESIGN aż 13 polskich uczelni i kierunków projektowych prezentuje portfolio studentów. Tradycyjnie także pokazywane są efekty współpracy na linii studenci – biznes w ramach 14 Programu Edukacyjno – Projektowego PE-P, którym kieruje prof. Katarzyna Laskowska. Tegoroczna odsłona funkcjonuje pod hasłem DOM POLSKI_BY PE-P.

Dla naszych Czytelników mamy dwa pojedyncze elektroniczne zaproszenia na targi arena Design. Aby je zdobywać należy napisać maila na adres kontakt@naszglospoznanski.pl w tytule wpisując „arena Design”. Zaproszenie otrzyma 13 i 33 osoba, która napisze wiadomość. Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku – tutaj . 

* KONKURS rozstrzygnięty: laureatkami zostały Panie Weronika Jeszka i Amelia Roztocka.

arena DESIGN w pigułce

TOP DESIGN – konkurs TOP DESIGN award ma na celu promocję innowacyjnych rozwiązań projektowych oraz firm inwestujących w dobre wzornictwo. Produkty nominowane do finału konkursu TOP DESIGN award prezentowane są podczas wydarzenia arena DESIGN w ramach specjalnej wystawy.

FORUM – to miejsce spotkań z wybitnymi osobowościami świata designu. Tu projektanci, producenci,
a także entuzjaści wzornictwa przemysłowego mogą wysłuchać wykładów oraz wziąć udział w dyskusji.

KREATYWNI – tu prezentowana jest oferta instytucji i stowarzyszeń, a także profesjonalistów – biur projektowych i pracowni. To także przestrzeń prezentacji twórczości młodego pokolenia projektantów. Galeria możliwości, jakie oferuje producentom wzornictwo przemysłowe.

EDUKACJA – do udziału w projekcie arena DESIGN zaproszone są także wyższe uczelnie, kształcące adeptów wzornictwa przemysłowego i architektury. Strefa Edukacja będzie miejscem ich promocji na arenie biznesowej, a także prezentacji dotychczasowych osiągnięć.

INNOWACJE – wystawcami tej strefy są producenci nowoczesnych materiałów oraz rozwiązań technologicznych dla projektantów.

 

Dodaj komentarz