Poznańskie szkoły średnie wypadły lepiej


W rankingu „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej” poznańskie i wielkopolskie szkoły ponadgimnazjalne lepiej wypadły w ubiegłym roku niż w 2011.

Z pewnością odpowiedzialni za oświatę, a także nauczyciele i uczniowie przejęli się tak fatalnymi wynikami z poprzednich notowań, że w ocenie za 2012 rok, notowania szkół poznańskich i wielkopolskich poszły w górę. Ze szkół ogólnokształcących 29. miejsce w krajowym rankingu zajęło Liceum św. Marii Magdaleny, 36. – popularny „Marcinek”, czyli  I LO im. Karola Marcinkowskiego, a 50. – II LO im. Gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej. Cztery licea w pierwszej setce to już widoczna poprawa, ponieważ w rankingu 2011 w tej liczbie na 60 pozycji był tylko „Marcinek”.

W rankingu szkół technicznych świetnie – tradycyjnie już – wypadło poznańskie Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji, które w krajowym zestawieniu listy rankingowej zajęło 3 pozycję! Technikum Łączności w ZS Łączności im. M. Kopernika – w tej kategorii klasyfikacji drugie z wielkopolskich szkół – zajęło 25 miejsce, a Technikum nr 1 w ZS Technicznych zajęło 27 pozycję. Według Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2012, najlepszą szkołą ogólnokształcącą w Polsce jest Liceum Akademickie UMK w Toruniu, a w kategorii szkół technicznych Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. z Lublina.

Podstawowa grupa kryteriów ORSP oparta jest na wynikach egzaminów maturalnych i zawodowych przeprowadzanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne (OKE). Tegorocznymi nowościami w zakresie metodologii było rozszerzenie zestawu kryteriów rankingu techników o wyniki egzaminu zawodowego oraz zróżnicowanie wagi olimpiad przedmiotowych w kryterium olimpijskim – poinformowali organizatorzy tego ciekawego rankingu, który dla młodzieży jest wśród kryteriów wyboru szkoły.

Tekst i rysunek : Andrzej Świątek

Dodaj komentarz