Kręci długopisem jak nikt inny – jest mistrzem w pen spinningu!


Co to jest pen spinning? To kręcenie długopisem – umiejętność polegająca na wprawianiu długopisu w ruch i manipulowaniu nim w taki sposób, aby wykonywał w ręku efektowne ewolucje, obroty, przemieszczał się między palcami itp. Osoba uprawiająca pen spinning to pen spinner. A w Polsce najlepiej kręci Michał Buszczak z Wielkiejwsi, w gminie Buk.

 

– Liczy się płynność, innowacyjność, kreatywność i trudność – mówi bukowianin Michał Buszczak, który przed rokiem zajął szóste miejsce w mistrzostwach Europy, a niedawno wywalczył tytuł mistrza Polski w pen spinningu. – Mistrzostwa kraju trwały 3 miesiące, bo liczyły aż sześć rund. Należało umieścić na specjalnej stronie film ze swoimi trikami – w każdej rundzie nowy film. Oceniane one były przez międzynarodowe jury.

Michał swoją przygodę z pen spinningiem rozpoczął 20 maja 2010 roku. – Kolega mnie zachęcił, spodobało mi się i zacząłem uczyć się trików – opowiada.

Bukowianin obecnie przygotowuje się do udziału w mistrzostwach świata.

– Chciałbym się dobrze na nich zaprezentować i wyjechać w przyszłości na zawody na żywo do Chin – dodaje. Dziennie ćwiczy ok. 2 godzin. Układa także kostkę Rubika oraz gra na gitarze.

Pen spinning w obecnej formie zrodził się w latach ‘80 w Japonii. Pierwszy zaczął pokazywać pen spinning w internecie Hideaki Kondoh. Sama geneza pen spinningu nie jest do końca pewna, jednak wiele trików było już wcześniej wykorzystywanych m.in. przez perkusistów.

W pen spinningu istnieją dziesiątki różnych trików. Ich liczba nie jest określana, gdyż bez przerwy wymyślane są nowe. Istnieją jednak cztery podstawowe triki nazywane fundamentalami i to od nich rozpoczyna się naukę:

Thumb Around (TA) – trik polegający na okręceniu długopisu wokół kciuka.

Sonic – trik polegający na przełożeniu długopisu z pozycji 23 do 12 okręcając go między serdecznym i wskazującym palcem.

Charge – trik polegający na zataczaniu okręgów długopisem pomiędzy dwoma palcami.

FingerPass – trik polegający na płynnym przekładaniu długopisu między wszystkimi palcami oprócz kciuka.

-Teraz sam staram się wymyślać nowe kombinacje trików oraz planować każde nagranie i całe filmy. Czasem potrzebuję kilku godzin, żeby nagrać 20 sekund dobrego spinningu – mówi mistrz.

Pen spinning, mimo swojego młodego wieku, doczekał się już grona wielbicieli. Szczególnie popularny jest w Japonii, Chinach, Francji i w krajach Azji Płd.-wsch., w Polsce staje się on coraz bardziej powszechny, a wielbicieli przybywa. Polscy pen spinnerzy skupieni są wokół Portalu Polskich Pen spinnerów. Nieregularnie odbywają się również ich spotkania w głównych miastach Polski. Jednak głównym ośrodkiem ich aktywności jest internet. Tam też można znaleźć mnóstwo nagrań ze spotkań czy mistrzostw.

Michał, który kończy właśnie IV rok studiów na Wyższej Szkole Logistyki, swoje umiejętności demonstrował także w castingu do programu „Mam talent”.

– Casting odbył się we Wrocławiu, gdzie na występ czekałem 8 godzin – wspomina Michał. – Miałem kręcić długopisem przez półtorej minuty. Początkowo wszystko było dobrze, jury się podobał pokaz, ale w pewnym momencie palce mi się spociły i długopis wypadł z ręki. Pamiętam komentarze jury, że szkoda, bo fajnie się zapowiadało… Teraz wiem, że żaden tego typu program nie jest mi potrzebny do weryfikacji, czy mam talent. Nie mówię, że go mam, ale na pewno wkładam w swoją pasję dużo pracy i mam z tego ogromną frajdę.

Kanał Michała Buszczaka na YT (związany z penspinningiem): http://www.youtube.com/c/michalbula
Nowy kanał Michała Buszczaka (rozrywka): http://www.youtube.com/user/niemanacoczekac
Film z mistrzostw Polski: http://vimeo.com/115755605
Combo finałowe: http://youtu.be/QMcyNBEeLAI

Dodaj komentarz