Czy PTBS zbuduje wille miejskie?


Program budowy willi miejskich przedstawił radnym PTBS. Pomysł jest już przygotowany do realizacji, ale radni mają wątpliwości czy to jest obecnie priorytet, decyzję podejmie prezydent.

W piątek 9 stycznia odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej oraz Komisji Rodziny.  Radni zajęli się projektem „Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności” przygotowywanym przez należące do miasta Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Dotyczy on inwestycji przy ul. Suwalskiej na Strzeszynie, a przedstawił go radnym Arkadiusz Stasica prezes PTBS. W efekcie inwestycji powstanie pięć par bliźniaków w każdym z bliźniaków po 4 lokale, czyli w sumie powstało by 20 mieszkań. Budynki mają mieć charakter willi miejskiej, a każdy najemca będzie miał też ogródek o powierzchni ok. 50 m.kw.
W ramach tego programu przyszli właściciele współfinansowaliby inwestycję, ta partycypacja w inwestycję będzie mogła być 50%, 40% i 30% i od tego będzie zależała później cena wykupu, reszta jest finansowana z emisji obligacji oraz mały procent ze środków własnych PTBS. Partycypacja w inwestycję nie dotyczyła by ceny gruntu. Przyszli najemcy będą mogli wynajmować mieszkanie przez 24-29 lat, a wysokość czynsz to ok. 14 zł/m.kw. Minimalny okres zamieszkiwania to 5 lat, potem będzie możliwość wykupienia mieszkania, ale już z uwzględnieniem ceny gruntu, tej w momencie decyzji o wykupie. Najtańsza cena wykupu mieszkania  o powierzchni 74 m kw. to 304 tys. zł.
– Ten produkt będzie tańszy niż podobne projekty deweloperów, bo robimy oszczędność na podatku VAT, a zysk dla PTBS wynosi jedynie 5%, kiedy deweloper zwykle ma zysk ok. 20% – tłumaczył Arkadiusz Stasica – Ponad to, to nie jest program, który wiąże nabywców na zawsze, będzie możliwość rezygnacji, oczywiście na określonych warunkach – dodał. Do tego programu nie będą mogły wejść osoby, które są właścicielem mieszkania. Nie mogą to być też osoby które mają dodatek mieszkaniowy (żeby nie korzystały z programu osoby które by mu nie podołały finansowo). Ponad to  mogą to być wyłącznie osoby do 40 roku życia i płacące podatek w Poznaniu.
Projekt nie wzbudził jednak entuzjazmu u radnych. – Lokalizacja jest luksusowa i nie wiem czy to jest priorytet, to dobry projekt ale obawiam się, że w ten sposób możemy spalić ten pomysł – mówił radny Tomasz Lewandowski. Radna Ewa Jemielity pytała  z kolei czy są jakieś inne lokalizacje lub mniejsze metraże mieszkań? Natomiast przewodniczący Komisji Rodziny Marek Sternalski stwierdził, że:  – trzeba pozwolić spółce zrealizować ten przygotowany program, ale już pracować nad następnym, gdzie będą mniejsze mieszkania. Uważam, że rozpoczęcie od tego projektu nie popsuje tego programu – oświadczył.
Ponieważ jest to spółka miasta to decyzję w sprawie wdrożenia projektu do realizacji i tak podejmie prezydent, radni wyrazili tylko swoje zdanie.

Jan Gładysiak, www.poznan.pl

Dodaj komentarz