Orszak Trzech Króli (ZDJĘCIA)


Już po raz piąty poznańskimi ulicami przeszedł Orszak Trzech Króli, który oglądały tłumy turystów i mieszkańców Poznania. Po orszaku odbył się koncert kolęd i msza święta w kościele farnym.

Orszak Trzech Króli 2015 fot_Mateusz Kina_011

fot. Mateusz Kina

Orszak wystartował w południe z placu Wolności, a trasa wiodła ulicami: Al. Marcinkowskiego, ul. 23 Lutego, ul. Rynkową na Stary Rynek. Przed rozpoczęciem organizatorzy rozdali turystom i mieszkańcom Poznania tysiące specjalnie przygotowanych papierowych koron i śpiewniki. Po orszaku odbył się koncert kolęd i msza święta w kościele farnym.

W Orszaku Trzech Króli można było spotkać wiele postaci, znanych z biblii. Wśród nich m.in.: anioły, diabły, rzymscy legioniści czy Herod. Tegoroczna edycja orszaku była wyjątkowa, gdyż po raz pierwszy udział w niej wziął ekologiczny wielbłąd, który został wykonany z drewna. Nowością były również drewniane postaci Trzech Króli rozstawione na trasie pochodu, dzięki czemu można było zrobić sobie z nimi zdjęcie.

Przypomnijmy, że Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III w. w Kościele wschodnim oraz IV w. w Kościele zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia.

Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii św. Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu, nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Kim byli trzej wędrowcy, których wspominamy po przeszło 2 tys. lat? Magami – ówczesnymi naukowcami czy szlachetnie urodzonymi książętami? Może po prostu ludźmi majętnymi, których stać było na kosztowną podróż i drogie prezenty? Prowadziła ich nieznana gwiazda czy może kometa? Tego prawdopodobnie nigdy nie uda nam się przesądzić i nie te aspekty są najistotniejsze w całej historii. Trzej przybysze byli prawdopodobnie pierwszymi ludźmi, oprócz rodziców Jezusa, którzy mieli świadomość tego, co wydarzyło się w niewielkim Betlejem, na rubieżach rzymskiego imperium. Wpisali się na trwałe w historię nie tylko chrześcijaństwa.

Dzień Objawienia Pańskiego od kilku lat jest w naszym kraju wolny od pracy. W wielu polskich miastach i miasteczkach organizowane są Orszaki Trzech Króli.

Zobacz zdjęcia z Orszaku Trzech Króli w Poznaniu wykonane przez Mateusza Kinę:

Dodaj komentarz