Wielbłąd w królewskim orszaku


Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III w. w Kościele wschodnim oraz IV w. w Kościele zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Kacper, Melchior i Baltazar po raz piąty zagoszczą w Poznaniu.

3 Króli 009

Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii św. Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu, nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Kim byli trzej wędrowcy, których wspominamy po przeszło 2 tys. lat? Magami – ówczesnymi naukowcami czy szlachetnie urodzonymi książętami? Może po prostu ludźmi majętnymi, których stać było na kosztowną podróż i drogie prezenty? Prowadziła ich nieznana gwiazda czy może kometa? Tego prawdopodobnie nigdy nie uda nam się przesądzić i nie te aspekty są najistotniejsze w całej historii. Trzej przybysze byli prawdopodobnie pierwszymi ludźmi, oprócz rodziców Jezusa, którzy mieli świadomość tego, co wydarzyło się w niewielkim Betlejem, na rubieżach rzymskiego imperium. Wpisali się na trwałe w historię nie tylko chrześcijaństwa.

Dzień Objawienia Pańskiego od kilku lat jest w naszym kraju wolny od pracy. W wielu polskich miastach i miasteczkach organizowane są Orszaki Trzech Króli. Nie inaczej jest w Poznaniu, który od początku wpisuje się w te wydarzenia. W poprzednich latach ich orszakowi towarzyszyły zawsze tłumy poznaniaków i gości. Nie brakowało kolędników oraz postaci znanych z jasełkowej tradycji. Uczestnicy orszaku wspólnie śpiewali kolędy i oglądali występy przygotowane przez uczniów poznańskich szkół.

Orszak wystartuje z placu Wolności o godz. 12. Trasa orszaku: Al. Marcinkowskiego, ul. 23 Lutego, ul. Rynkową na Stary Rynek. Po orszaku zaplanowano koncert kolęd.

Pierwsze 10 000 osób otrzyma dodatkowo koronę, która jest atrybutem wyjątkowego święta Trzech Króli. Do udziału w uroczystości zaprasza się wszystkich tych, którzy będą chcieli uczcić wędrówkę Mędrców do Stajenki sprzed kilku tysięcy lat.

W Orszaku Trzech Króli będzie można spotkać wiele postaci, znanych z Biblii. Wśród nich znajdą się anioły, diabły, rzymscy legioniści czy Herod. Tegoroczna edycja Orszaku będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy udział w niej weźmie ekologiczny wielbłąd, który został wykonany z drewna.

Nowością w tegorocznym Orszaku będą również drewniane postaci Trzech Króli. Zostaną one rozstawione na trasie pochodu, dzięki czemu będzie można zrobić sobie z nimi zdjęcie.

Orszak Trzech Króli zakończy msza święta w poznańskiej farze, która rozpocznie się o godz.13.45.

Plan Orszaku:
11:30 Zaczynamy rozdawanie koron i śpiewników na placu Wolności.
11:45 Formowanie szyku orszakowego.
12:00 Początek Orszaku! Powitanie i modlitwa „Anioł Pański” z udziałem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego
12:15.Wyruszamy z pl. Wolności.
Ok. 13:15 Złożenie darów przez Króli na Starym Rynku przed Odwachem.
Ok. 13:30 Zakończenie Orszaku.
13:45 Msza Św. w Farze Poznańskiej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Balcerka.

Fot. Roger Gorączniak

Zdjęcia w orszaku w Poznaniu w 2013 roku – zobacz tutaj.

źródło www.poznan.pl

Dodaj komentarz