Wielkie święto jeździectwa na MTP


Już w czwartek na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpocznie się jedna z największych i najważniejszych imprez jeździeckich w Europie – CAVALIADA Poznań 2014 CSI3*-W / CSIYH1* / CSI1*. Oprócz części sportowej w programie  liczne pokazy, przejażdżki na kucykach i inne atrakcje.

Cavaliada Poznań - 7.12.2013 zaprzęgi 205_Fot. Anna Pawlak_Swiat Koni

fot. Anna Pawlak / Świat Koni

CAVALIADA prezentuje trzy wymiary jeździectwa: sport, targi i pokazy. W zależności od upodobań, czy to koneserzy jeździectwa, czy rodzice, którzy chcą spędzić z dziećmi wolny czas w rodzinnej i radosnej atmosferze, znajdą coś dla siebie. Impreza potrwa od czwartku do niedzieli 7 grudnia i po raz pierwszy w historii (w skali kraju ) będzie można zobaczyć aż 620 koni.

Targi i pokazy

W tym roku strefa Targi/Pokazy zlokalizowana jest w pawilonach 7, 7A , 8 i 8A.  Na szczególną uwagę zasługuje Arena B w pawilonie 7A i przygotowane przez Polski Związek Hodowców Koni oraz Agencję Nieruchomości Rolnych pokazy. I tak pod hasłem PONY GAMES kryją się gry i zabawy na kucykach. Dziecięca publiczność weźmie udział w nietypowej lekcji wf-u, która jak to na CAVALIADĘ przystało odbędzie się w siodle. O tym jak silne są konie zimnokrwiste przekonamy się biorąc udział w przeciąganiu liny. Na parkur wyjadą również dostojne zaprzęgi czterokonne oraz koniki polskie. Na parkurze obędzie się pokaz zatytułowany „Powiew orientu”. Prowadzący przedstawi najważniejsze momenty z przeszłości począwszy od relacji Romana Sanguszki o wyprawie do Arabii, poprzez przygody Juliusza Dzieduszyckiego, aż po czasy bliższe współczesności, opowiadając o hodowli ras zimnokrwistych, szlachetnych i prymitywnych. Słowom prowadzącego towarzyszyć będą popisy jeździeckie w strojach z epoki, równocześnie z występami tancerek brzucha inspirowanymi orientalnym wątkiem z przeszłości polskich hodowli. Spektakl okraszony muzyką prowadzi widzów aż do czasów współczesnych. Od piątku do niedzieli obejrzymy również przedstawienie „Ale Cyrk”, które zaprezentują podopieczni Fundacji Stworzenia Pana Smolenia oraz wychowankowie Ośrodka Socjoterapii Zrzeszonych w Grupie Cyrkowej Circus. Nowością na CAVALIADZIE będzie aukcja polskich koni wierzchowych, której przyjrzymy się w piątek i sobotę.

W tej samej strefie, w paw.7 i 8 wystawcy targów zaprezentują najnowsze oferty sprzętu i akcesoriów jeździeckich. Natomiast w Pawilonie Polskiej Hodowli (paw. 8A), miejscu, w którym hodowla spotyka się ze sportem, praca jest fascynującą przygodą, a nauka świetną zabawą, zapoznamy z tematyką hodowli koni w Polsce i dowiemy, jakie możliwości niesie ze sobą branża.

Strefa dziecka

Nie ma lepszego miejsca, w którym sport spotyka się artystycznymi kreacjami, szaleństwo plastyczne miesza się z radosnymi zabawami ruchowymi, a do tego wszystkiego inspiruje i pobudza jeździecka atmosfera. Na wszystkie dzieci czeka Strefa Dziecka (paw. 6), w której oprócz sportowych zabaw dzieci poznają one dobroczynny wpływ jeździectwa i kontaktu ze zwierzętami.

azscavaliada2

Piekarnia młodego jeźdźca

Mali uczestnicy CAVALIADY odwiedzą „Piekarnię młodego jeźdźca”, w której wspólnie przygotują zdrowe wypieki, wezmą udział w pokazach naturalnej produkcji, czy degustacjach.

Indianie

Poznając kulturę Indian, dzieci wezmą udział w grach i zabawach takich jak rybki, bizonki, żółwie i strzałki, nauczą się tańca i śpiewu rdzennych mieszkańców Ameryki. Chłopcy i dziewczynki spróbują strzelania z łuku i z dmuchawki. Kto będzie ciekaw, zajrzy również w garnki i sprzęt kuchenny Indian oraz wypróbuje tradycyjnych potraw takich jak: tacos z sosem, kawę po meksykańsku, popcorn, suszonych owoców, herbat ziołowych, czy kakao. Podczas warsztatów dzieci wykonają zabawki indiańskie, przygotują kalendarz zimowy Indian, w którym opiszą piktogramami najróżniejsze opowieści. Mali goście CAVALAIDY nauczą się robić łapacza snów. Nie zabraknie również teatrzyku lalek, które w tradycji indiańskiej nazywa się bunraku.

Animacje dla dzieci

W kreatywnych warsztatach maluchy tworzyć będą podkowę szczęścia, kolorowe bałwanki i ozdoby, a na ich oczach animatorzy wyczarują zimowe zwierzątka. Będzie również kącik malowanek na twarzy, farbowania włosów i przyprawiania kolorowych końskich ogonów. Z okazji mikołajek odbędą się baliki.

Łucznicy

Na stoisku Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego zasmakujemy łucznictwa konnego na wdzięcznym rumaku imieniem Pinokio. Doświadczeni instruktorzy zaprezentują także, w sposób bezpieczny, inne sztuki walki – szermierkę szablami go-now pieszo i konno oraz łucznictwo tradycyjne. Będzie można także zapoznać się z historycznym wyposażeniem łucznika konnego.

AWF

W strefie Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu pod opieką trenerów dzieci poznają różne dyscypliny sportowe. Będzie piłka nożna, piłka ręczna, hokej czy konkursy sprawnościowe.

Jeździecka ekstraklasa

Wszystkie atrakcje w ramach targów i pokazów odbędą się w tle wielkich zawodów jeździeckich CIS3*-W, Eliminacji Pucharu Świata, które równolegle w tym samym czasie rozgrywane będą w hali nr 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich. W konkursach różnej rangi zobaczymy przejazdy 281 zawodników, który zgłosili do zawodów 450 koni, nie licząc tych w pokazach Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami, które również w tym roku cieszyć będą oczy licznie zgromadzonej publiczności.

Ramona De Flobecq - Thieme Andre - Cavaliada Poznań - 8.12.2013  (5)_fot Anna_Pawlak_Swiat_koni

Emocje sportowe na Arenie B

Na arenie B doświadczymy również sportowych emocji z udziałem najlepszych jeźdźców w trakcie rozgrywanych po raz pierwszy na CAVALIADZIE zawodach CSI1*, CSIYH1 oraz WKKW. W ten sposób bliżej poznamy jeździectwo, jeśli nie mieliśmy do tej pory kontaktu z tą dyscypliną.

Udział w zawodach CSIYH potwierdzili czołowi zawodnicy. W pawilonie 7A obejrzymy przejazdy aż 93 młodych koni! W jednogwiazdkowych zawodach wystartuje 70 jeźdźców z 16 krajów. Wśród sportowych gwiazd pojawią się takie nazwiska jak Ales Opartny, Janne Friederike Meyer, Philip Weishaupt, Holger Wulschner, Jody van Gerwen, Leon Thijssen, Małgorzata Ciszek Lewicka, Andrzej Głoskowski, Mściwoj Kiecoń, Piotr Morsztyn Łukasz Wasilewski, Maksymilian Wechta, Jacek Zagor oraz Vladimir Beletskiy.

Po raz pierwszy w naszym kraju Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW) odbędzie się w hali targowej. W zawodach wystartują najlepsi polscy zawodnicy, a wśród nich zobaczymy m.in. Pawła Spisaka, czterokrotnego Mistrza Polski i trzykrotnego uczestnika Igrzysk Olimpijskich, czy Pawła Warszawskiego czterokrotnego zdobywcę PP WKKW i ubiegłorocznego Mistrza Polski Seniorów. W czwartek 4 grudnia na arenie B zobaczymy próbę ujeżdżenia oraz skoków. Z kolei próba cross zaplanowana jest na piątkowy wieczór na arenie A (paw. 5).

Dodaj komentarz