Poznań: Studenci solidaryzują się z chorymi na raka krwi. Wspiera ich Dawid Podsiadło


Już za tydzień wielki finał IV ogólnopolskiego projektu „DWA WYMAZY & DO BAZY”. W dniach 26 i 27 listopada w 239 punktach rozlokowanych na 128 uczelniach w całym kraju, będzie odbywać się rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. Zarejestrować się będzie mógł każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg i bez dużej nadwagi.

Plakat 2

Projekt DWA WYMAZY & DO BAZY to wielkie przedsięwzięcie, niespotykane w skali światowej, zorganizowane przy współpracy i ogromnym wsparciu Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska. Delegaci 128 uczelni z całej Polski, zaangażowani emocjonalnie, merytorycznie przygotowani przez Fundację DKMS Polska, będą przez dwa dni listopada rejestrować potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Fundacja DKMS Polska to największa w Polsce baza takich dawców. Bazując na bardzo pozytywnym doświadczeniu trzech poprzednich edycji tej studenckiej inicjatywy, które łącznie dały wynik około 37.000 nowych potencjalnych dawców, Fundacja DKMS Polska razem ze studentami podejmie się kolejnej próby pozyskania osób, dla których los chorych na raka krwi pacjentów nie jest obojętny.

Tym razem akcję poparli członkowie popularnego zespołu Curly Heads, którego liderem jest znany i lubiany, szczególnie w środowisku studenckim, Dawid Podsiadło.

– Idea dawstwa szpiku to wielka sprawa – mówi Dawid Podsiadło. – Dlatego i my w Curly Heads podpisujemy się pod nią obiema rękami – dodają inni członkowie zespołu. – Robiąc dwa wymazy, i my wpisujemy się do bazy dawców DKMS Polska. Drodzy studenci, podczas tego projektu jesteśmy z Wami i kibicujemy Wam z całych sił.

 

Zarejestrować może się każda osoba, która wierzy w sens idei dawstwa. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 585 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1500 osób z tej bazy podarowało chorym cząstkę siebie, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką. Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.

 

Rejestracja potencjalnych dawców:

Data: od 26.11.2014 do 27.11.2014

Godziny: od 11:00 do 18:00

• Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Miejsce: Wydział Studiów Edukacyjnych

Adres: ul. Szamarzewskiego 89, Pozna

Miejsce: Wydział Neofilologii

Adres: al. Niepodległości 4, Poznań

Miejsce: Wydział Prawa i Administracji

Adres: al. Niepodległości 53, Poznań

Miejsce: Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Adres: ul. Fredry 10, Poznań

Miejsce: Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

Adres: ul. Umultowska 89A, Poznań

• Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Miejsce: Collegium Maximum

Adres: ul. Wojska Polskiego 28, Poznań

Miejsce: Collegium Cieszkowskich

Adres: ul. Wojska Polskiego 71C, Poznań

• Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Miejsce: Collegium Anatomicum

Adres: ul. Święcickiego 6, Poznań

• Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Adres: Aleja Niepodległości 10, Poznań

• Politechnika Poznańska

Miejsce: Wydział Budowy Maszyn i Zarządzania (Łącznik pomiędzy BM, a

Elektrykiem)

Adres: ul. Piotrowo 3, Poznań

Miejsce: Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii

Adres: ul. Jana Pawła II 24, Poznań

Miejsce: Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej

Adres: ul. Piotrowo 2, Poznań

• Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Miejsce: Budynek A

Adres: ul. Marcinkowskiego 29, Poznań

 

 

 

 

Dodaj komentarz