Marek Broniewski z Rady Miejskiej Kórnika został SuperRadnym’2014. W poznańskiej siedzibie Radia Zet Gold, partnera plebiscytu Naszego Głosu Poznańskiego, laureatowi uroczyście wręczyliśmy okolicznościowy dyplom. Poniżej rozmowa z SuperRadnym’2014.
– Po raz drugi zwyciężył Pan w plebiscycie „Naszego Głosu Poznańskiego” SuperRadny Poznania i 19 okolicznych gmin. Gratulujemy! To, że mieszkańcy Kórnika ponownie docenili Pana zaangażowanie, na pewno jest powodem do dużej satysfakcji…
– Z pewnością, to potężny impuls do działania w przededniu wyborów i ogromny mandat zaufania na koniec kadencji. Pozwolę sobie przytoczyć tutaj komentarz jednej z mieszkanek Kórnika, która na wieść o moim zwycięstwie stwierdziła: „gratulacje, tytuł wypracowany”. Dziękuję więc wszystkim, którzy głosowali na mnie. Mam nadzieję, że jest to jak najbardziej zasłużony tytuł. Kolejne zwycięstwo jest jednocześnie przypieczętowaniem idei, którą kierowałem się przez minione 4 lata – to mieszkańcy są najważniejsi, bo to oni tworzą gminę Kórnik.
– To Pana pierwsza kadencja radnego. Proszę opowiedzieć o najważniejszych sprawach, którymi się Pan zajmował?
– Wszystkie sprawy którymi się zajmowałem były bardzo ważne – indywidualne dla pojedynczych mieszkańców, globalne dla całej społeczności. Jedną z ważniejszych było na pewno przeprowadzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu między ul. Staszica, Krasickiego, Stodolną a drogą S11. Projekt wielokrotnie konsultowany z mieszkańcami, godzący interesy wszystkich, a przy tym konserwujący dotychczasowy charakter tej przestrzeni, z większą liczbą miejsc parkingowych i udogodnień dla mieszkańców. Podobnie było ze zmianą planu stałej organizacji ruchu dla tego terenu, o który zabiegałem od 3 lat. Stworzony z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców (strefa ograniczenia prędkości do 30 km/godz. i liczne progi spowalniające), plan który doczeka się realizacji w kwietniu 2015 roku. Zmiana Statutu Gminy Kórnik, dopasowująca funkcjonowanie samorządu do wymogów współczesnego społeczeństwa obywatelskiego. Oraz, ze względu na pełnioną funkcję przewodniczącego komisji Infrastruktury i Rozwoju, wszelkimi niezliczonymi sprawami związanymi z tym tematem.
– Zawodowo związany jest Pan z handlem bezpośrednim i to w centrum Kórnika, na co dzień spotyka Pan się z mieszkańcami. Jakie problemy najczęściej poruszają?
– Ze względu na różny charakter tych problemów, często wymagający dyskrecji, pozwolę sobie odpowiedzieć trochę ogólnikowo, nie wnikając zbytnio w szczegóły poszczególnych spraw. Bywają prośby o interwencję w zakresie bezpieczeństwa publicznego lub drogowego (dziury, oznakowanie ulic), prośby o pomoc w kontakcie z urzędami (np. przy formułowaniu pism), rozwiązywanie problemów społecznych czy też wsparcie przy inicjowaniu pewnych programów obywatelskich (chociażby tegoroczny piknik charytatywny na rzecz niepełnosprawnego chłopca z gminy Kórnik). Zdarzały się również sytuacje wymagające pomocy prawnej, gdzie w poważniejszych sprawach posiłkowałem się zaprzyjaźnionymi adwokatami działającymi nieodpłatnie. Często bywają również indywidualne problemy mieszkańców, w rozwiązaniu których pomóc powinna gmina, ale o których wolałbym nie opowiadać publicznie.
– Jaki jest Marek Broniewski prywatnie?
– Zabiegany… dosłownie i w przenośni. Wolny czas poświęcam bieganiu długodystansowemu, do którego wróciłem w tym roku po poważnej kontuzji trzy lata temu. Stopniowa odbudowa formy i przygotowania do kolejnych zawodów – w tym sezonie na 10 km i półmaratony, a w przyszłym planuję już pełne maratony – pochłaniają dużą część wolnego czasu. Działam również w kilku stowarzyszeniach i mniej formalnych organizacjach społecznych działających „pro publico bono”. Na szczęście, mam najlepszą żonę pod słońcem, która mnie wspiera i toleruje częste nieobecności oraz późne powroty do domu.
– 16 listopada kolejne wybory. Jakie priorytety Pan sobie stawia na kolejne cztery lata, jeśli zostanie radnym?
– Doświadczenie tej kadencji nauczyło mnie jednego – nawet najlepsze pomysły wypracowane z mieszkańcami są niczym, jeżeli natrafiają na potężny mur sprzeciwu osób zapatrzonych w jedną osobę zamiast w potrzeby mieszkańców. Doszedłem do wniosku, że aby być skutecznym w wielu działaniach w Radzie Miejskiej konieczne jest wsparcie członków rady. Z tego powodu w nadchodzących wyborach startuję z KWW Macieja Brylewskiego, który skupia 19 kandydatów na radnych z różnych środowisk, w których znani jesteśmy z pracy społecznej, specjalistów w swoich dziedzinach, osób o różnych poglądach, ale skupionych wokół jednej idei – gmina Kórnik to przede wszystkim mieszkańcy. Wystawiamy również kandydata na burmistrza – Macieja Brylewskiego, człowieka całym sercem zaangażowanego w potrzeby mieszkańców, najlepszą osobę na to stanowisko. Podstawą naszego wspólnego programu były liczne rozmowy przeprowadzone bezpośrednio z mieszkańcami w ciągu ostatnich kilku lat. W największym skrócie plany wyglądają następująco:
- Infrastruktura: realny program budowy kanalizacji i sieci wodociągowej; plan rozwoju sieci drogowych, drogi budowane w oparciu o jasne kryterium; bezpieczne pobocza, chodniki, ciągi rowerowe.
- Oświata: reorganizacja systemu oświaty gminnej; zwiększenie ilości miejsc w przedszkolach i żłobkach; nowoczesna szkoła, zwiększenie poziomu nauczania; szkoła przyjazna uczniom i rodzicom.
- Społeczeństwo: urząd przyjazny mieszkańcom (e-urząd, popołudniowe godziny funkcjonowania); pełne wsparcie dla organizacji pozarządowych; aktywizacja seniorów (Uniwersytet Trzeciego Wieku); rozbudowa gminnego programu Karty Dużej Rodziny; sportowa gmina, wsparcie aktywnego wypoczynku;
- Gospodarka i finanse: reforma podatków i opłat lokalnych z korzyścią dla mieszkańców, małych i średnich firm – STOP z maksymalnymi stawkami podatków; jasne i przejrzyste zasady wydatkowania środków budżetowych; budżet partycypacyjny, konsultowany z mieszkańcami.
Rozwinięcie tych punktów można znaleźć na stronie www.maciejbrylewski.pl .
Jest to rzeczywisty plan stworzony w oparciu o najważniejsze dokumenty dla gminy Kórnik: Strategia Rozwoju Gminy, Wieloletnia Prognoza Finansowa Gminy, Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy oraz Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020.
Rozmawiał Sławomir Lechna