Złote Hipolity dla wybitnych


Osiem osób otrzymało w sobotę 25 października w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania statuetkę Złotego Hipolita wraz z tytułem Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej – coroczne wyróżnienie przyznawane od 2001 przez poznańskie Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.

Wyróżnienie otrzymują osoby, które trwale zapisały się w świadomości społecznej poprzez propagowanie postaw patriotycznych, szacunku do wartości pozytywistycznych i pracy organicznej, jako źródła pomyślności narodu. Kapitułę Złotego Hipolita stanowią intelektualiści reprezentujący różne nurty społeczne, naukę, religię, kulturę i media, w tym wydawca i redaktor naczelny „Naszego Głosu Poznańskiego” Sławomir Lechna.

Pierwszego Złotego Hipolita otrzymał Jan Paweł II – 1 sierpnia 2001 roku w Watykanie. Do tej pory uhonorowano ok. 100 osób. W gronie wyróżnionych znaleźli się prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, a także pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki. Wśród laureatów jest też Krzysztof Penderecki, Stefan Stuligrosz, Józef Glemp, Stanisław Dziwisz, Andrzej Wajda i wiele innych wybitnych osób.

W tym roku statuetkę wręczano 8 laureatów. Są nimi: dziennikarka – podróżniczka Elżbieta Dzikowska, przedsiębiorca Jan Kulczyk, artysta – malarz Wojciech Siudmak, prawnik, były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll, przeor Zakonu Paulinów ojciec Eustachy Rakoczy, były wojewoda poznański Włodzimierz Łęcki, reżyser Krzysztof Zanussi i chemik szef Parku Naukowo-Technologicznego UAM prof. Bogdan Marciniec.

– Newton siedział pod jabłonią, gdy spadające na jego głowę jabłko uświadomiło mu, że upadek ciał na Ziemię i ruch ciał niebieskich są powodowane tą samą siłą – grawitacją – mówił Jan Kulczyk. – Najlepiej jest, gdy jabłko spada najbliżej jabłoni, a jeszcze lepiej byłoby, gdyby nią była Wielkopolska. Polska to dziś już nie tylko kraj między Wisłą, Wartą i Odrą, ale cały świat. Polska może być liderem i ma prawo być szczęśliwa. Sukces, to nie to co było, ale ciągła praca wbrew przeciwnościom.

– Praca wszystko zwycięża – idea Hipolita Cegielskiego jest wciąż aktualna – dodał Włodzimierz Łęcki.

– Praca organiczna w wykonaniu naukowca jest trochę inna, ale staramy się ją realizować – zapewniał prof. Bogdan Marciniec. – Ostatnie 20 lat pokazało, ze mamy świetną młodzież. Młodzi ludzie będą liderami w Europie. Poznańska mentalność, przedsiębiorczość pozwoli młodym osiągnąć sukces.

– Hipolit Cegielski był człowiekiem, który potrafił połączyć idee humanistyczne z przedsiębiorczością i ideami narodowościowymi – zaznaczył Wojciech Siudmiak. – Posiadał gigantyczną wolę tworzenia, a przecież tylko marzenie pozwala pokonać gigantyczne przeszkody. Cegielski pozostawił dorobek, który jest wiecznie żywy.

– Jestem pełen szacunku dla Wielkopolan, którzy co do postawy i osiągnięć różnią się od mieszkańców innych regionów Polski – mówił prof. Andrzej Zoll. – To zaskakujące, że ja Małopolanin otrzymałem tak zaszczytne wyróżnienie od Wielkopolan!

Tekst i zdjęcia Sławomir Lechna

 

 

 

Dodaj komentarz