Ostrówek 12 – jaką kryje historię…


W piątek odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek mieszkalny przy ul. Ostrówek 12. To kolejna realizacja Inwestycji Wielkopolski, która przyciąga do centrum nowych mieszkańców.

 


Ostrówek 12 to projekt, który powstaje na Środce, u zbiegu ulic Ostrówek i Filipińskiej. Budynek składał się będzie z czterokondygnacyjnej odrestaurowanej i zmodernizowanej kamienicy z II połowy XIX wieku oraz nowo dobudowanego pięciokondygnacyjnego skrzydła z podziemną halą garażową. W dominującej części budynku zaplanowane zostały 24 mieszkania, a jedynie na parterze w tzw. starej części lokale użytkowe. To zdecydowanie kameralna inwestycja, co jedynie podkreśla jej wyjątkowy charakter.

W piątek 24 października odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod stary-nowy budynek przy ul. Ostrówek 12.

– Miejsce, jak na centrum Poznania, specyficzne, bo wyciszone i zupełnie odmienne, ale dla wielu w pewien sposób magiczne. […] Gdy zaczęliśmy tutaj inwestować w 2005 roku, to miejsce nie wyglądało tak jak dzisiaj. Obecny Most Jordana przywieziono tu w 2007 roku, […] nikt z nas nie wiedział, że powstanie tutaj Brama Poznania czy otaczające nas teraz klimatyczne lokale. – wspominał Andrzej Marszałek z Inwestycji Wielkopolski.
Jednak pomimo wielu wątpliwości inwestor zdecydował się na ten krok w kierunku Śródki i jak mówi: Dobrze się stało. Także dla nas.

Obecny na uroczystości Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, podkreślił znaczenie tej inwestycji w kontekście dobrej nowiny dla Śródki. […] bo gdy pojawia się taki budynek, który trochę łączy stare z nowym i odnawia przestrzeń, to jest szansa, że będzie on oddziaływał na otoczenie, które też będzie poprawiało swoją jakość.

Śródka przeżywa teraz swój renesans. Proces zmian na lepsze, który rozpoczął się kilka lat temu, nabiera coraz szybszego tempa. I oby ono nie wyhamowało. Z pewnością nie pozwolą na to ludzie, którym Środka leży na sercu. Wśród nich jest m.in. Śródczanin z urodzenia, pan Gerard Cofta, człowiek, który zna historię tego miejsca jak mało kto. Ostrówek 12 to najstarszy budynek murowany na Śródce, który pierwszy oparł się powodzi z 1888r., […] na fundamentach którego dzisiaj powstaje współczesność. – wspomina p. Gerard. To pod tym adresem mieściły się dawniej w różnych latach: sklep Towary krótkie (łokciowizna dla wtajemniczonych), fryzjer, szewc, drogeria czy totolotek.

Pomimo procesu odnowy Śródki nie traci ona swojego ducha i charakteru, który próbowali pogodzić w sowim projekcie również architekci Ostrówka 12. Prace nad projektem rozpoczęliśmy około 2010 roku. W związku z tym, że ten budynek okazał się jednym z najbardziej zabytkowych w okolicy, to nasze pierwsze zmagania dotyczyły pomysłu na nadbudowę tego budynku i połączenia go z nowo projektowaną częścią w taki sposób, żeby uwypuklić jego walory. Dlatego nadbudowa kamienicy utrzymana będzie w nowoczesnym, minimalistycznym stylu.
Dzisiejsze spotkanie na Ostrówku 12 nie było typową uroczystością wmurowania kamienia węgielnego. Sprawił to klimat miejsca i obecni na spotkani goście, sąsiedzi, byli i przyszli mieszkańcy Ostrówka 12, miłośnicy Śródki i jej uroku. Był czas na rozmowy o przyszłości i wspomnienia, którym towarzyszyły dźwięki śródeckiej Orkiestry KuSzy.

1 komentarz

  1. roman pisze:

    ten nowoczesny budynek na zapleszu 12-tki to jakies nieporozumienie.Rewitalizujemy Srodke albo zabudowujemy je bublami nowoczesnosci. to tak jakby na Starym Rynku postwic wiezowiec 10 pietrowy

Dodaj komentarz