Pierwszy jubileusz wiekowych Uścięcic


Opalenickim hejnałem rozpoczęła się w minioną niedzielę (19 sierpnia) uroczystość 625-lecia Uścięcic, jednej z 16 wsi gminy.

Cztery dni wcześniej, w środę, proboszcz dakowskiej parafii ks. Jerzy Sułkowski odprawił mszę św. dziękczynną w intencji mieszkańców wioski. Tej ważnej dla mieszkańców wsi uroczystości sprzyjał dobry czas końca żniw. Sołtys Zenon Rabiega przypomniał najważniejsze fakty z życia Uścięcic, podkreślając, że jubileusz 625-lecia jest pierwszą w historii znaczącą uroczystością tej miejscowości. Zaproszenie sołtysa i Rady Sołeckiej przyjęli przedstawiciele parlamentu: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba i poseł na Sejm RP Romuald Ajchler. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło gospodarza miasta i gminy Opalenica Romana Maternika, przewodniczącego Rady Miejskiej Romana Szwechłowicza, skarbnika Opalenicy Urszuli Grześkowiak i sekretarza Feliksa Straburzyńskiego. Gratulacje i życzenia przekazali także wicestarosta powiatu nowotomyskiego Tomasz Szulc, radni powiatowi i miejscy, prezes Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Ryszard Napierała, opaleniccy dyrektorzy, prezesi, kierownicy, szefowie instytucji, zakładów pracy oraz firm.

Licznie przybyli mieszkańcy wioski, od najmłodszych po  najstarszych, a wśród nich 99-letnia mieszkanka Uścięcic pani Jadwiga Staśkowiak. Przed rozpoczęciem uroczystości można było zwiedzić wystawę starych sprzętów, która oddawała klimat minionych lat.

Burmistrz Opalenicy przypominając historię wsi, zaznaczył, że jest starsza od Opalenicy, Daków Mokrych i Daków Suchych, że ponad  sto lat temu, odkryto tam pierwsze ślady pobytu ludzi w epoce kamienia, a cenne znaleziska  znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Uścięcice były własnością Opalińskich, potem Niegolewskich z Niegolewa, Raczyńskich,  Potockich, Mielżyńskich. Ostatnim właścicielem folwarku, do roku 1939, była Aniela Ostrowska.

Uścięcice od początku swego istnienia należały do parafii dakowskiej. Mieszkańcy tej wsi łożyli środki na utrzymanie kościoła i proboszczów. Do kościoła  udawano się w niedziele i święta, ale częściej modlono się pod figurą Matki Bożej z Lourdes, która w tym samym miejscu stoi już 115 lat.

W  minionym roku powierzchnia gospodarstw w Uścięcicach obejmowała 700 haektarów, a liczba gospodarstw wynosiła 165. Pod koniec minionego roku wieś zamieszkiwały 473 osoby. W tej niewielkiej wsi w zeszłym roku działały 24 podmioty gospodarcze.  Mieszkańcy zatrudnieni są już nie tylko w rolnictwie, także w przemyśle i handlu.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wykonanej przez Waldemara Jędraszaka i firmę FERO. Widnieje na niej napis: 625 lat Uścięcic i data 19 sierpnia 2012 r. Odsłonięcie i poświęcenie tablicy uczcili wystrzałem armatnim bracia kurkowi.

Występy dzieci i mieszkanek Uścięcic zamknęły część przygotowaną przez sołtysa i Radę Sołecką. Trio „Śpiewający Przyjaciele” z Nowego Tomyśla przypomniało klimat lat 70.  i 80., zapraszając do śpiewania znanych przebojów tych lat.

Dla gości i mieszkańców było to z pewnością niezapomniane popołudnie i wieczór, ale nie byłoby tylu atrakcji, gdyby nie grupa ludzi, którym organizatorzy składają serdeczne    podziękowania.

Przez rok opracowywana była historia wsi Uścięcice przez znanego regionalistę   Zenona Dudę. Publikacja zostanie wydana do końca bieżącego roku i trafi do zainteresowanych czytelników.

Magda Konieczna; opracowanie: Andrzej Świątek

Dodaj komentarz