Wystawę 1000 lat w naszyjnikach można zobaczyć w Starym Browarze


12 naszyjników, wykonanych z X-wiecznego drewna dębowego, wszystkie autorstwa poznańskiej projektantki Anny Orskiej. Wystawa „1000 lat w naszyjnikach”– dotychczas prezentowana w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim – przenosi się do Starego Browaru. Wyjątkowe eksponaty można oglądać w jego nowej części od 18 sierpnia.

 

Unikatowy charakter zaprezentowanej na ekspozycji biżuterii, nadaje tysiącletnie drewno pochodzące z konstrukcji wałów grodowych Ostrowa Tumskiego. Współczesny metal, różnych gatunków i postaci, w który oprawione zostały fragmenty dębów, wydobywa piękno historycznego surowca i przybliża te odległe czasy w nietypowej formie dr Anna Orska. Poznańska projektantka wykorzystuje w swoich pracach także inne ciekawe materiały: papier, liny czy monety. – Artystka od lat projektuje niepowtarzalną biżuterię, której wyznacznikiem jest indywidualny, często historyczny charakter używanych w twórczości komponentów. Wyjątkowe połączenie dawnego surowca i nowoczesnej formy pozwala na nowo odkryć tajemnice przeszłości, a materia zabytkowa, z której wykonane zostały ozdoby, nadaje sztuce nowego sensu i znaczenia – mówi prof. Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

W sercu miasta

Rezerwat Archeologiczny Genius loci, od początku swojego działania, realizuje program „Współczesne piękno dawnego drewna”, w ramach którego nawiązywana jest współpraca z lokalnymi artystami. Swoje prace prezentowali już m.in. studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz uczniowie Liceum Plastycznego. Wystawę „1000 lat w naszyjnikach” poznaniacy będą mogli obejrzeć już po raz kolejny. Tym razem jednak
w innym miejscu.

– Wybór przestrzeni nie był przypadkowy. Projekt jest niestandardowy, a miejsce wystawy, czyli Stary Browar, wyjątkowe, związane z moją pracą artystyczną – przyznaje Anna Orska. – Tutaj w umiejętny sposób łączy się stare z nowym, historię z nowoczesnym designem. Wystawa „1000 lat w naszyjnikach” idealnie komponuje się z przestrzenią Starego Browaru – dodaje.

O wyborze miejsca zdecydował też fakt, że Stary Browar jest marką ściśle współpracującą z miastem Poznań w ramach Konsorcjum Marki Poznań. – W ten sposób chcemy zaznaczyć, że ten projekt to nie tylko współpraca biznesowa firm i miasta, ale także projekty
o charakterze kulturalnym, które stanowią o wyjątkowym charakterze, unikatowości naszego miasta
– mówi Joanna Nowaczyk, zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta.

Odkryj Ostrów Tumski

Wystawa ma zachęcić mieszkańców Poznania do odwiedzenia Ostrowa Tumskiego – miejsca, gdzie rozpoczęła się historia Polski i Poznania, a czas płynie własną, niespieszną miarą. Ta wyspa katedralna jest jedną z bardziej urokliwych części Poznania.
W ponadtysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego wpisane są najważniejsze momenty historii Polski, To doskonałe miejsce dla wszystkich, których fascynuje odkrywanie tajemnic z przeszłości i związków między współczesnością a tym, co wydarzyło się dawniej. Urok Ostrowa Tumskiego pomoże odkryć zarówno Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, jak i Brama Poznania znajdująca się po drugiej stronie rzeki.

Wystawa Anny Orskiej „1000 lat w naszyjnikach” będzie prezentowana od 18.08. do 31.08. w nowej części Starego Browaru w godzinach jego otwarcia.

Fot. Jakub Wittchen

Dodaj komentarz