Mistrzostwa świata w łodziach smoczych w Poznaniu


Na torze regatowym „Malta” w Poznaniu 28 – 31 sierpnia (czwartek – niedziela) odbywać się będą mistrzostwa świata w Smoczych Łodziach. (ICF Dragon Boat World Championships). Tak naprawdę jednak wszystko rozpoczęło się już wczoraj wieczorem, kiedy nastąpiło uroczyste otwarcie mistrzostw. W zawodach biorą udział przedstawiciele aż 15 reprezentacji narodowych z: Filipin, Francji, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Węgier, Niemiec, USA, Kanady, Czech, Rosji, Ukrainy, Italii, Estonii i – oczywiście – Polski.

– Zawodnicy startować będą w osadach 10- i 20- osobowych, w których, oprócz osób wiosłujących, znajduje się również sternik i bębniarz – tłumaczy Maciej Młodzik z Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania. Zaraz później dodaje: na przodzie każdej z łodzi znajduje się głowa smoka, natomiast na jej tyle smoczy ogon.
Zawody w Poznaniu odbywać się będą na dystansie 200, 500 i 2000 metrów w kategoriach junior i senior: mężczyzn, kobiet i mikstów (w każdym jest minimum 8 kobiet), przy czym w polskiej reprezentacji wystartują również zawodnicy, którzy na co dzień reprezentują Polskę na arenach międzynarodowych w kajakarstwie, wśród nich m.in. olimpijczycy i medaliści Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy.
Program MŚ wsmoczych łodziach w Poznaniu (sportowcy rywalizują codziennie w godzinach: 9.00 – 18.00, choć wyjątkiem jest tu ostatni dzień Mistrzostw – niedziela – bowiem wszystko kończy się tu wcześniej – o 16.00):

Czwartek, 28 sierpnia 2014 – przedbiegi/finały, 500 m, kobiety/mężczyźni;
Piątek, 29 sierpień 2014 – przedbiegi/finały, 200m i 500 m, kobiety/mężczyźni;
Sobota 30 sierpień 2014 – przedbiegi/finały, 200m, kobiety/mężczyźni;
Niedziela, 31 sierpień 2014 – finały, 200m i 2000 m, kobiety/mężczyźni.

O mistrzostwach świata w smoczych łodziach
Smocze łodzie to drużynowy sport wodny, wywodzący się z Chin, gdzie na tradycyjnych smoczych łodziach pływano od tysiącleci. Festiwal smoczych łodzi rozpoczyna się w kalendarzu chińskim każdego piątego dnia piątego miesiąca księżycowego. Nazwa tego święta przetłumaczona z języka chińskiego oznacza festiwal najdłuższego południa – dzień ten uznawany jest przez Chińczyków za najdłuższy dzień w roku. Na języki europejskie nazwę tę tłumaczy się jako „festiwal smoczych łodzi”.

Od lat osiemdziesiątych XX wieku wyścigi smoczych łodzi zaczęły zyskiwać na znaczeniu i popularności na całym świecie, bo poczynając od Ameryki Północnej, a na Europie Zachodniej kończąc. Szybko też przekształciły się w jedną z dyscyplin sportu. W Polsce początek tego sportu to rok 1997, kiedy to na Motławie w Gdańsku zorganizowano pierwsze zawody międzynarodowe. Jednak największe imprezy odbyły się u nas w Poznaniu, a były to m.in.: Mistrzostwa Europy (2002), Klubowe Mistrzostwa Europy (2006) czy Mistrzostwa Świata w Smoczych Łodziach (2008) i wreszcie tegoroczne zawody.

Idealna Smocza Łódź

Ideał to łódź 20-osobowa o długości 12,40 m (oczywiście bez smoczej głowy na dziobie i odpowiedniego ogona na rufie). Jej maksymalna szerokość to 1,14 m. Każda łódź waży ponad 250 kg, dlatego podczas regat łączny ciężar łodzi z załogą wynosi ok. 2000 kg. A teraz ciekawostka: istnieją również łodzie 10-osobowe, które wykorzystuje się raczej jedynie w celach pokazowych, a także – jeszcze większa ciekawostka! – łodzie baaardzo duże, bo aż 50-osobowe.

Organizatorem zawodów jest Polski Związek Kajakowy, a partnerami miasto Poznań i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Natalia Mikołajska

Dodaj komentarz