Zakopower w Środzie Wielkopolskiej


Dzisiaj w Środzie Wielkopolskiej odbędą się obchody Rocznicy Cudu Nad Wisłą i Wojewódzkiego Święta Czynu Chłopskiego. Zaplanowano m.in. koncerty zespołów Elektryczne Gitary, Zakopower.

Ramowy program uroczystości:

Godz.  11:30       Złożenie kwiatów przez Prezesa ZW PSL Woj. Wlkp. oraz Burmistrza Miasta
Środa Wielkopolska – Stary Rynek
Godz.  12:00       Msza Święta za ojczyznę – Kolegiata Średzka, następnie przemarsz delegacji na
Kwaterę Powstańców Wielkopolskich
Godz.  14:00       Uroczyste złożenie kwiatów w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich –
Cmentarz Parafialny
Godz.  14:30       Program artystyczny w Parku Łazienki – m.in. koncerty zespołów Elektryczne
Gitary, Zakopower.

Święto Czynu Chłopskiego

Do udziału w obchodach Rocznicy Cudu Nad Wisłą i Wojewódzkiego Święta Czynu Chłopskiego zapraszają: Burmistrz Miasta Środa Wielkopolska Wojciech Ziętkowski oraz Poseł do PE, Prezes ZW PSL w Wielkopolsce Andrzej Grzyb. W uroczystościach udział wezmą wielkopolscy parlamentarzyści oraz samorządowcy.

W 1990r. Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego ustanowiła 15. sierpnia dniem uroczystych obchodów Święta Czynu Chłopskiego. Tego dnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej stoczonej w 1920 r. z bolszewikami, Ruch Ludowy obchodzi Święto, które przypomina o ogromnym wkładzie polskiej wsi w walkę o granicę, obronę niepodległości i utrwalenie suwerenności państwa.

Obchody Święta Czynu Chłopskiego w Środzie Wielkopolskiej rozpoczęto przed 20. laty, z potrzeby upamiętnienia tych wydarzeń, przybliżenia historii naszego narodu
i zrozumienia jej. Zorganizowane uroczystości są uhonorowaniem ogromnego poświęcenia mieszkańców wsi, którzy odpowiedzieli na wezwanie Wincentego Witosa i licznie stanęli do walk z wojskami bolszewickimi.

Po odzyskaniu niepodległości, po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim w 1919 r., ziemie polskie zostały włączone do niepodległej Polski. Niespełna rok później bolszewicka armia stanęła pod Warszawą, wówczas powołano Rząd Obrony Narodowej na czele z premierem Wincentym Witosem, który wzywał chłopów do stawienia się do armii i obrony odzyskanej przez Ojczyznę niepodległości. Losy bitwy przełamały się pod Radzyminem, wtedy to Wincenty Witos z ministrami wizytował linię frontu, a udało mu się sformułować blisko milionową armię, w której ponad 70% stanowili synowie wsi polskiej, chłopi i włościanie, którzy zdecydowali o zwycięstwie.

Dodaj komentarz