Koniec rejsu Transatlantyku


Różnorodny, tętniący dobrymi emocjami, ważny – taki był Transatlantyk Festival Poznań 2014. “Wierzę w świat, którego moc rodzi się z myśli ludzkiej i wymiany naszej energii, ze zderzania poglądów i budowania na nich twórczej inspiracji. Świat odważny, w którym – podążając za słowami prof. Spivak – będziemy umieli budować nowego człowieka w otwartości i poszanowaniu prawa do różnorodności, do bycia wyjątkową jednostką. Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu była odwaga i światło. Mam wielką nadzieję, że udało nam się je zaszczepić w wielu umysłach” – powiedział Jan A.P. Kaczmarek.

 

Mówimy własnym głosem…

Rokrocznie podkreśla to dyrektor Fesitwalu. W tym roku ten głos wydaje się wyjątkowo aktualny i silny.
W obliczu obecnej sytuacji politycznej i społecznej Festiwal uhonorował swoją najważniejszą nagrodą – Transatlantyk Glocal Hero Award – prof. Gayatri Chakravorty Spivak, wybitną filozof, badaczkę i aktywistkę działającą na rzecz budowania dialogu i poprawy kondycji społecznej krajów postkolonialnych. Prezentacja filmu “Rozważania o przemocy” połączona ze spotkaniem z profesor Spivak na długo pozostaną w umysłach i sercach publiczności.

Przede wszystkim ludzie

Transatlantyk Festival Poznań różni się od wielu podobnych imprez tego typu. Stawia na egalitarność
i dostępność dla wielu osób, także tych, którzy ze względów finansowych na co dzień nie mogliby pozwolić sobie na uczestniczenie w wydarzeniach związanych z kulturą wysoką. Dlatego właśnie większość wydarzeń odbywających się w ramach Festiwalu była nieodpłatna. Festiwal rozdał ponad
17 500 bezpłatnych biletów i wejściówek na pokazy filmowe. W ramach imprezy odbyło się także kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń edukacyjnych, podczas których uczestnicy wzięli udział w 175 godzinach zajęć i spotkań z najwybitniejszymi przedstawicielami różnorodnych dziedzin artystycznych, takimi jak: Wiktor Osiatyński, Allan Starski, Lidia Popiel, Lech Majewski, Rosław Szaybo, Callum Macrae, Sydney Freeland, Bruce Broughton, John Ottman, Michale Price, Jóhann Jóhannson, Justin Chatwin, Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak, Katarzyna Herman i wielu innych. Festiwal nie zapomniał o żadnej grupie wiekowej. W programie znalazły się wydarzenia takie jak warsztaty dla dzieci i młodzieży, pokazy dedykowane seniorom, a także rodzicom z małymi dziećmi. Odbyły się także pierwsze w Polsce warsztaty filmowe dla osób niewidomych i niesłyszących.

Nagrody Transatlantyk Festival Poznań 2014

Po raz kolejny przyznano w tym roku prestiżowe nagrody Transatlantyk Festival Poznań. Transatlantyk Glocal Hero Award 2014 trafiła w ręce prof. Gayatri Chakravorty Spivak. Nagrodę filmową Transatlantyk Audience Award 2014 publiczność przyznała natomiast niezwykłemu dokumentowi
z sekcji Sundance na Transatlantyku, ukazującemu życie Nicka Cave’a – “20.000 dni na Ziemi” w reż. Jane PollardIain Forsyth. Na Gali Zamknięcia Festiwalu poznaliśmy także laureatów międzynarodowych konkursów kompozytorskich. W jedynym na świecie konkursie natychmiastowej kompozycji i improwizacji do filmu – Transatlantyk Instant Composition Contest – zwyciężył Polak Mateusz Dębski, otrzymując tytuł Transatlantyk Instant Composer 2014 – First Prize i nagrodę w wysokości 30 000 PLN. Pozostałe nagrody trafiły w Michała Wróblewskiego (Transatlantyk Instant Composer 2014 – Second Prize) oraz Pawła Tomaszewskiego (Transatlantyk Instant Composer 2014 – Third Prize) Jury przyznało także wyróżnienie Anselmo Manciniemu. Konkurs dla kompozytorów muzyki filmowej – Transatlantyk Film Music Competition – wygrał Moritz Schmittat z Niemiec, otrzymując nagrodę w wysokości 40 000 PLN i tytuł Transatlantyk Young Composer 2014 – First Prize. Wśród laureatów znaleźli się także Antonio Di Iorio (Transatlantyk Young Composer 2014 – Second Prize) i Paweł Górniak (Transatlantyk Young Composer 2014 – Third Prize). Natomiast Joep Sporck, Marcin Sadowski i Marcin Maślanka otrzymali wyróżnienia. Sponsorem nagród jest Raiffeisen Polbank.

Transatlantyk Festival Poznań 2014 w liczbach

Pierwsze szacunkowe dane pokazują, że tegoroczna frekwencja Festiwalu wyniosła ponad 60 000 osób. Zawdzięczamy to pełnym salom na seansach kinowych i spotkaniach oraz wyjątkowo wysokiej frekwencji na wydarzeniach edukacyjnych (w tym roku uczestniczyło w nich niemal 4000 osób!).

“Wyjątkowym powodzeniem cieszyły się wszystkie filmy dokumentalne, szczególnie z sekcji DOCS, EKO Inspired by Aquanet i Konfrontacje. W przyszłym roku postaramy się jeszcze pełniej odpowiedzieć na to zapotrzebowanie” – powiedziała Katarzyna Czerniak, programmerka Festiwalu.

Transatlantyk Festival Poznań 2014 to:

  • ponad 120 filmów w 15 sekcjach tematycznych oraz dodatkowy program specjalny dla rodziców z małymi dziećmi – NIVEA Kino dla Mam
  • 223 seanse w Multikinie 51, Kinie Muza, Kinie Łóżkowym na Placu Wolności, Kinie “Raj”, Mobilnym Kinie Škody, Nowym Kinie Pałacowym, Sali Wielkiej CK Zamek
  • Transatlantyk: Mobilne Kino Škody, które wyruszyło w Wielkopolskę (Poznań oraz 20 innych miast, 25 pokazów)
  • 5 niezwykłych wieczorów Kina Kulinarnego dzięki współpracy z Supermarketem Piotr i Paweł
  • 48 wydarzeń edukacyjnych trwających łącznie 175 godzin (wśród nich m.in.: Master Classes, warsztaty, panele dyskusyjne, warsztaty dla osób z niepełnosprawnością, a także dla dzieci i młodzieży, innowacyjny program Coffee with…, spotkania otwarte)
  • 2 nowe formuły w sekcji Edukacje & Inspiracje: Talking Piano i Coffee with…
  • 2 międzynarodowe konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest
  • Transatlantyk Glocal Hero Award 2014 dla wybitnej osobowości – prof. Gayatri Chakravorty Spivak
  • Transatlantyk Audience Award 2014 dla “20.000 dni na Ziemi” w reż. Jane PollardIain Forsyth
  • Największą frekwencją wśród filmów cieszyły się: “20.000 dni na Ziemi”, “Czarny węgiel, cienki lód”, “Rozważnie i romantycznie”, “Bracia krwi” i “Amerykańska komuna”.

Festiwalem partnerskim TRANSATLANTYK Festival Poznań 2014 jest Berlinale. Festiwal współpracuje także z Programem Muzyki Filmowej w Instytucie Sundance, którego dyrektorem jest wybitny kompozytor amerykański Peter Golub.

Mecenasem Głównym Transatlantyk Fesitval Poznań 2014 jest Miasto Poznań.

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Sponsorami Festiwalu są: Škoda, Aquanet, NIVEA, Raiffeisen Polbank.

Festiwal nie mógłby się odbyć bez wyjątkowych partnerów: Supermarket Piotr i Paweł, Kulinariches Kino.

 

To właśnie dzięki ich wsparciu większość wydarzeń w ramach Festiwalu jest bezpłatna!

Dodaj komentarz