13 piątek odczaruje poznański WUCHTA Burger


Los Hamburgeros – Amigos z Grunwaldu przy ul. Jawornickiej w Poznaniu to jeden z food trucków w naszym mieście. Jutro 0 13.13 rozpoczyna sprzedaż poznańskiego hamburgera WUCHTA Burger skomponowanego w całości z produktów lokalnych, a co więcej od konkretnych producentów. Trzy elementy dania są zarejestrowane na liście produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa. WUCHTA Burger. To sposób na to by piątek 13 nie był pechowy…

DSC04435

Lokalizacja food trucka dość szczególna, przy wielkim osiedlu (Kopernika), ale na uboczu. Plus olbrzymi, można przyjechać tu o 12 i jeść do późnych godzin, nie płacąc za parking, a samochodem można podjechać niemal pod stolik. To krótka charakterystyka tego lokalu, ale wśród food trucków to miejsce szczególne.

Po pierwsze. W menu uwagę przykuwają trzy hamburgery SIERRA z oscypkiem, żurawiną, sałatą, pomidorem, ogórkiem kiszonym i czerwoną cebulą, MARIANO ITALIANO z serem mozzarella, rukolą, pomidorem, cebulą, zredukowanym octem balsamicznym i VEGETARIANO z marynowaną pieczarką portobello w roli kotleta. Hitem jest wersja NOCARRBO, czyli wybrane dodatki warzywne i mięso zawinięte w sałacie, zamiast bułki. Ten ostatni jako jedyny w mieście szczególnie przypadł do gustu Paniom i… kulturystom, którzy rzeźbiąc swoją sylwetkę potrzebują wiele białka i unikają węglowodanów.

Po drugie. Lokalność i korzystanie oraz informowanie Klientów o pochodzeniu produktów, których Los Hamburgeros używa do produkcji hamburgerów. Sama firma ma siedzibę na Grunwaldzie. Bułki pochodzą z kultowej Piekarni Junikowskiej Czesława Jurgiela, gdzie piecze się wpisany na listę produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa chleb cygański. Mięso przygotowywane jest przez firmę Marta Sanocka Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Sanosia, Poznań, ul. Kasztelańska z wieloletnią tradycją. Majonez, keczup i musztarda pochodzi z ulubionej przez poznaniaków lokalnej firmy Pegaz. Warzywa są kupowane na ryneczku na Osiedlu Kopernika oraz Rynku Jeżyckim, a ogóki kiszone i kapusta w Pychocie firmie Pana Marka Zgardy z Kórnika. Pomidory też są nasze – polskie – wielkopolskie! W miejscowości Grochowy – Rybie rodzinna firma uprawia je ekologicznie – podlewane są wyjątkowo smaczną wodą z własnego ujęcia, a zapylane przez trzmiele…Czy jest taka druga hamburgerownia w mieście, która tak dokładnie informuje o dostawcach swoich produktów i opiera się na lokalnych producentach? Jest więc w pełni tego słowa znaczeniu – lokalsem!

To wszystko zachęciło właścicieli Los Hamburgeros do zrobienia kolejnego kroku. Kroku bardzo odważnego, może trochę pod prąd – stworzenia hamburgera poznańskiego! Na pewno innego od całej oferty hamburgerów. Tradycyjne sałaty, sosy na bazie keczupów zamieniły inne produkty nasze, poznańskie i wielkopolskie. Ten hamburger miał być jeszcze hamburgerem stworzonym ze smakiem, nie koniecznie tym klasycznym, dla hamburgera. Receptura została wymyślona przez de’GUSTATOR PR w osobie głównego smakosza Juliusza Podolskiego, sekretarza Naszego Głosu Poznańskiego. Za wcielenie i próby smakowe odpowiadali właściciele food trucka, a wielkim zaangażowaniem w pracę wykazała się Delfina. Odbył się także panel degustacyjny, w którym wzięli udział członek Polskiej Akademii Smaku i wielokrotny juror konkursów kulinarnych, piekarz dostarczający nam pieczywo, restaurator, przedstawiciel młodego pokolenia namiętny zjadacz hamburgerów oraz kilku przypadkowych klientów Los Hamburgeros. Po blisko dwóch godzinach próbowania różnych kombinacji smakowych doszliśmy do wniosku JEST SMAK! Co więcej Klienci przyjęli go z dużym zaskoczeniem, bo nie wiedzieli czym ich częstujemy, ale w ocenie wystawili mu wysokie noty.
Z czego więc przygotowaliśmy naszego WUCHTA Burgera.

1. Pieczywo. Bazą jest chleb cygański z Piekarni Junikowskiej pana Czesława Jurgiela. Jest on wpisany w rejestr produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa. Nasz hamburger podawany będzie w wersji podstawowej w „sznytkach” z chleba. Dla tych, którzy lubią bułkę otrzymają ją. Ona również przygotowana jest z ciasta z chleba cygańskiego.

2. Hamburger. Mięso pochodzi jak do wszystkich naszych hamburgerów z firmy Marta Sanocka Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Sanosia, Poznań, ul. Kasztelańska. Jego tajemnicą jest nuta majeranku tak ukochanej przyprawy poznaniaków.

3. Kapusta Kiszona – Pychota firma Pana Marka Zgardy z Kórnika.

4. Ser topiony nowotomyski to kolejny skladnik wpisany na listę produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa** . Klient może wybrać ser bez dodatków lub z kminkiem.

5. Chips ze słoniny świni złotnickiej kolejne produkt z ministerialnej listy. Zaopatrujemy się w firmie Pana Stefana Słocińskiego.

6. Sos chrzanowy na bazie majonezu z poznańskiej firmy Pegaz i tak dobrze nam znanego chrzanu Dymecki, a recepturę na ten sos dał Witold Wróbel członek Polskiej Akademii Smaku.

– Szanujemy produkt lokalny, ale także wpisujemy się w ogólnoświatowy ruch respect for food. Staramy się wykorzystywać w stu procentach produkty na których pracujemy. Wuchta Burger narodził się ze wspólnych przemyśleń, ale także domowych tradycji jedzeniowych. Wielu pewnie pamięta kanapki z mielonym czy schabowym, które nasze babcie lub mamy pakowały nam do szkoły. My to pamiętamy i postanowiliśmy przełożyć to na język hamburgera. Kto zna tą tradycję pewnie chwyci nasz pomysł, a Ci którzy tego nie znają mogą, nauczyć się czego nowego. Wyznajemy bowiem także zasadę, że lokal gastronomiczny i to bez względu na jego rodzaj nie tylko musi karmić, ale także edukować – mówi Jan Drews.

EPE

Fot. de’GUSTATOR PR

 

Dodaj komentarz