Srebrny medal Włodarczyk

Anita Włodarczyk wywalczyła srebrny medal w rzucie młotem podczas igrzysk olimpijskich w Londynie posyłając młot na odległość 77,60 poprawiając dwukrotnie swój najlepszy wynik w tym sezonie. Złoty medal zdobyła Tatiana Łysenko (78,18 m – rekord olimpijski). Brązowy medal zdobyła Chinka Zhang Wenxiu. Po protestach Betty Heidler sędziowie przyznali medal Niemce.

wlodarczyk

W finale doszło do wielkiego skandalu. W swojej piątej próbie Betty Heidler rzuciła młot w okolice 78 m, ale zmierzono jej niewiele ponad 72 m. Długie protesty na niewiele się zdały, chociaż pozwolono Niemce na oddanie dodatkowego rzutu, który spaliła. Po konkursie i długich dyskusjach Niemki z sędziami uznali oni protest Niemki, ale była to próba na 77,13 m, co oznacza, iż Polka zachowała srebrny medal. Heidler wynegocjowała „brąz” kosztem Chinki Zhang Wenxiu! Sędziowie uznali, że po rzucie Niemki zawiodła aparatura pomiarowa i dlatego dokonano dodatkowego pomiaru. Ślad upadku młota po rzucie Heidelr sędziowie oznaczyli… monetą.

Jak rzucała nasza srebra Anita? Na rozgrzewkę 75,01 m. W drugiej próbie – 76,02 m. W trzeciej – 75,72 m i ostatecznie czwarta pozycja na półmetku. Prowadziła Łysenko przed Chinką Zhang Wenxiu (jeden udany rzut – 76,34 m) oraz Niemką Kathrin Klaas (rekord życiowy – 76,05 m). W czwartym podejściu wykonałą fantastyczny rzut w okolice tabliczki z napisem rekord świata, ale niestety młot wylądował poza promieniem i próba nie została zmierzona. Na szczęście, Włodarczyk niewiele sobie z tego zrobiła i doskonale spisała się w przedostatnim rzucie (77,10 m), a jeszcze lepiej w ostatnim – 77,60 m.

Do ścisłego finału nie dostała się Joanna Fiodorow olimpijka z Poznania, która w najlepszym rzucie uzyskała 72,37 m i zajęła dziesiąte miejsce. Start tej młodej zawodniczki należy uznać za bardzo udany.

Dorobek medalowy IO Londyn:

2 złoty 2 srebrne 6 brązowych co daje 29 miejsce w klasyfikacji medalowej

Na łączny dorobek medalowy polskich sportowców we wszystkich igrzyskach składają się 64 złote, 82 srebrne oraz 125 brązowych