Prezydent RP w Poznaniu (zdjęcia)


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski złożył dzisiaj oficjalną wizytę w Poznaniu, podczas której zasadził Dąb Wolności, wręczył odznaczenia zasłużonym Wielkopolanom i nagrody gospodarcze.

 

Prezydent  nadał parkowi między mostem św. Rocha, a Królowej Jadwigi imię T. Mazowieckiego oraz zasadził Dąb Wolności,  w ramach obchodów 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów. Wzniósł  także  Toast Wolności i stanął do pamiątkowego zdjęcia  z poznaniakami na Starym Rynku.

W poznańskim Ratuszu prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia dla zasłużonych z Wielkopolski. Są wśród nich Hanna Banaszak, Zenon Laskowik czy zastępca prezydenta Poznania Tomasz Kayser. Pełna lista wyróżnionych (kliknij tutaj).

Prezydent RP wręczył również 8 Medali Złotych za Długoletnią Służbę zasłużonym pracownikom Urzędu Miasta Poznania, którzy wzorowo, wyjątkowo sumiennie wykonują obowiązki wynikające z pracy zawodowej. Wyróżnieni to Krzysztof Cesar, Elżbieta Dybowska, Marek Kalemba, Włodzimierz Kałek, Zbigniew Kwiatkowski, Bożena Przewoźna, Maria Remiezowicz, Maria Waligóra.

Bronisław Komorowski był pytany, czy 25. rocznica wolnych wyborów sprawi, że o Polsce zacznie się mówić jak o miejscu, w którym zaczęły się przemiany w Europie. To zależy od nas wszystkich i w pierwszej kolejności sami Polacy powinni cenić wydarzenia z 1989 roku – odparł prezydent. Według niego, jeśli nie robią tego Polacy, to nie powinniśmy się dziwić, że reszta świata nie pamięta o naszych zasługach.

– Cały czas trzeba przypominać światu o roli Polski w obaleniu komunizmu, w odzyskaniu wolności nie tylko przez nas, ale cały rejon Europy Środkowo-Wschodniej, o roli Polski w doprowadzeniu do zjednoczenia Niemiec, obalenia muru berlińskiego, i co najważniejsze, zjednoczenia całej Europy – powiedział  prezydent.
Bronisław Komorowski podkreślił, że przypadające 4 czerwca święto „w sposób naturalny zwraca uwagę nie tylko na historyczne zasługi Polski sprzed 25 lat w obaleniu komunizmu, ale zwraca też uwagę na polskie osiągnięcia dnia dzisiejszego”. Jak dodał prezydent, cieszy się, że jego zaproszenie na obchody zostały przyjęte przez wielu wybitnych liderów świata, w tym prezydenta USA Baracka Obamę. – To będzie wielkie święto wolności i okazja do przypomnienia, że wolność zaczęła się w Polsce. (…) mam nadzieję, że zostanie to zapamiętane – podkreślił.

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich wręczono natomiast Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Po raz pierwszy w historii została przyznana nagroda w nowej kategorii Trwały Sukces. Gala, z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odbyła się w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Galę wręczenia nagród prowadzili Anna Popek (dziennikarka TVP) oraz Maciej Głogowski, dziennikarz radia TOK FM. W tym roku nominowanych w pięciu kategoriach było 15 firm, które spośród 121 zgłoszonych,  wybrała Kapituły Nagrody Gospodarczej. Jej przewodniczący Wiesław Rozłucki, współzałożyciel i pierwszy prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, był tego dnia na MTP.

– Jaki jest klucz do sukcesu? Marzenie, determinacja w jego realizacji i wolność gospodarcza. Pilnujmy jej zatem jak oka w głowie, bo ze wszystkim innym damy sobie radę! – mówił.
Bronisław Komorowski odniósł się w swym przemówieniu do zainaugurowanej dziś na MTP Powszechnej Wystawy Krajowej Konkurencyjna Polska (więcej czytaj tutaj), a także zastanawiał się nad związkami wolności z wolnością gospodarczą.
– To wiele mówiący symbol, że w dawnej siedzibie Komitetu Centralnego PZPR mieści się dziś budynek giełdy. To pokazuje naszą drogę do wolności – mówił.  – Myślmy o gospodarce w kategoriach nie kolejnych kadencji, a przyszłych pokoleń – apelował.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest uznawana za najcenniejsze wyróżnienie dla przedsiębiorstw, instytutów naukowo – badawczych oraz wynalazców w Polsce. Wyboru najlepszych raz w roku dokonuje Prezydent Polski w pięciu kategoriach: Innowacyjność, Obecność na Rynku Globalnym, Ład Korporacyjny i Społeczna Odpowiedzialność Biznesu, Zielona Gospodarka oraz (od tego roku) Trwały Sukces. Nagroda Gospodarcza jest kontynuacją nagród przyznawanych w latach 1998-2005. Prezydent Bronisław Komorowski reaktywował nagrodę i w tym roku przyznał ją po raz czwarty. Tegoroczna edycja była wyjątkowa ze względu na przypadającą w 2014 roku 25 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. Z tej okazji pojawił się piąta kategoria „Trwały Sukces”, która już na stałe zostanie przypisana do wyróżnienia.

Laureatami Nagród Gospodarczych zostali:
Kategoria Innowacyjność: Medicalgorithmics S.A.
Kategoria Obecność na Rynku Globalnym: Delphia Yachts Kot
Kategoria Ład Korporacyjny i Społeczna Odpowiedzialność Biznesu: Grupa Polskie Składy Budowlane S.A.
Kategoria Zielona Gospodarka: Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.
Kategoria Trwały Sukces: SELENA FM S.A.

Fot. Urząd Miasta Poznania / M. Forecki / Dariusz Skorupiński – Nasz Głos Poznański

Dodaj komentarz