Jacy absolwenci znajdą pracę?


Dla sprzedawców i kucharzy nie ma w Poznaniu pracy, natomiast poszukiwani są technicy m.in.: obsługi turystycznej, rachunkowości i pożarnictwa, a także dekoratorzy wnętrz.

 

Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu przygotował kolejną edycję raportu przedstawiającego losy absolwentów szkół ponadgimnazjalnych Poznania i powiatu poznańskiego za 2011 rok.

Opracowania dotyczące rankingu zawodów deficytowych i nadwyżkowych z Systemu Informacji Oświatowej MEN zawierają dane dotyczące szkół zlokalizowanych w mieście Poznaniu oraz absolwentów mieszkających na tym terenie i kończących właśnie te szkoły.

Według stanu na koniec grudnia 2011 roku, w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 237 absolwentów z terenu miasta Poznania, kończących szkoły ponadgimnazjalne zarówno na tym terenie, jak i w innych powiatach. Szkoły ponadgimnazjalne na terenie miasta Poznania ukończyło w 2011 roku 11589 absolwentów. Odsetek bezrobotnych absolwentów w stosunku do kończących szkoły wynosi zatem zaledwie 2 %.

Największy odsetek bezrobotnych pozostających w ewidencji zarejestrowanych do 12 miesięcy od ukończenia nauki w stosunku do osób kończących naukę odnotowano w zawodach: ogrodnika, tapicera, sprzedawcy, montera sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, ślusarza, technika żywienia i gospodarstwa domowego, stolarza oraz kucharza. Spośród wymienionych zawodów najwięcej absolwentów w 2012 roku opuści szkoły z zawodem kucharza (115 osób) i sprzedawcy (78 osób).
W związku z tym PUP zaleca rozważenie ograniczenia kształcenia w tych zawodach na rzecz np. dekoratorów wnętrz, techników obsługi turystycznej, techników ochrony fizycznej osób i mienia, techników rachunkowości i techników pożarnictwa, których absolwenci nie figurowali w ewidencji bezrobotnych Powiatowego Urzędu Pracy, mimo faktu, że wielu z nich kończy szkoły na terenie miasta.

Dodaj komentarz