Policzyli centra handlowe: jest ich 18 i powstają kolejne


Urząd Miasta Poznania przygotował przy współpracy z Colliers International raport o poznańskim rynku nieruchomości. Autorzy raportu przeprowadzili analizę rynku biurowego, handlowego, magazynowego oraz hotelowego.

a,pic1,1016,70515,94356,show2

 

Stolica Wielkopolski jest wyróżniającym się miastem w Polsce. Wskaźniki ekonomiczne od lat potwierdzają dogodne warunki dla inwestowania. Najniższy w kraju poziom bezrobocia, najwyższa wartość PKB wśród miast regionalnych oraz zdywersyfikowana gospodarka przekonują przedstawicieli wielu branż do prowadzenia działalności właśnie w Poznaniu – piszą autorzy raportu „Poznański rynek nieruchomości 2014”.

W Poznaniu jest już 265,8 tys. mkw. biur. W budowie znajduje się kolejne 70 tys. mkw. W aglomeracji poznańskiej znajduje się 18 centrów handlowych o łącznej powierzchni 617,5 tys. mkw. W Wielkopolsce powstaje sześć projektów magazynowych o łącznej powierzchni 217 tys. mkw.

Poznań to główna lokalizacja targów oraz konferencji w Polsce. Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) są liderem krajowego rynku targowego i kongresowego, jak również jednym z wiodących organizatorów tego typu wydarzeń w Europie, w których każdego roku uczestniczy blisko pół miliona osób.

– Dalszy rozwój Poznania będzie na pewno zależał od wykorzystania naszego potencjału akademickiego – mówi Marcin Przyłębski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów, Urząd Miasta Poznania. – I tu staramy się, jako Urząd Miasta, działać dwutorowo.  Wspieramy i inicjujemy współpracę pomiędzy biznesem i uczelniami, ale także zwracamy uwagę potencjalnych inwestorów na dostępność świetnie wykształconych ludzi. Dbamy o dywersyfikację gospodarki .  W Poznaniu rozwijają się różne sektory, firmy duże i mniejsze, polskie i zagraniczne. Do naszych ostatnich sukcesów zaliczamy zarówno nowe inwestycje Amazon, Mars, czy DFDS, ale również reinwestycje Volkswagen, Unilever czy Owens Illinois.

Rynek hotelowy

Z danych Centralnego Wykazu Obiektów Hotelarskich wynika, że w Poznaniu funkcjonowały 64 oficjalnie skategoryzowane hotele (stan na luty 2014 r.). Niemal połowę z nich stanowiły hotele trzygwiazdkowe, natomiast najmniej było sklasyfikowanych obiektów jednogwiazdkowych (zaledwie 2). W Poznaniu działają trzy hotele pięciogwiazdkowe: Blow Up Hall 50 50, City Park Hotel&Residence oraz Sheraton Poznań Hotel. Jedynym obecnie realizowanym obiektem w Poznaniu jest hotel marki PURO, którego otwarcie planowane jest na 2014 r.

Rynek biurowy

Na koniec 2013 r. całkowita podaż powierzchni biurowej w Poznaniu wyniosła 265,8 tys. mkw. W 2013 r. do użytku oddano pięć obiektów, których łączna powierzchnia przekroczyła 23 tys. mkw. Obecnie w budowie znajduje się 70 tys. mkw. nowych biur.

Rynek powierzchni handlowych

Na koniec 2013 r. podaż powierzchni handlowej w aglomeracji poznańskiej wyniosła 617,5 tys. mkw., co uplasowało ten region na czwartej pozycji wśród największych polskich aglomeracji.  W 2013 roku do użytku oddano 96,2 tys. mkw. powierzchni handlowej. Największym wydarzeniem było otwarcie połączonego z dworcem kolejowym kompleksu Poznań City Center. Aktualnie w Poznaniu w budowie znajduje się 16,4 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej, która zostanie dostarczona w ramach dwóch obiektów – Galerii Dębiec oraz Galerii A2. Najbardziej popularną ulicą handlową Poznania jest Półwiejska, tworząca specyficzną synergię ze śródmiejską galerią handlową Stary Browar, przekładającą się na wzrost liczby klientów w obu tych lokalizacjach. Ważną ulicą handlową jest również Paderewskiego (lokalizacja butiku Escada), gdzie znajduje się historyczny budynek – Bazar Poznański, którego część stanowi galeria handlowa z ofertą luksusowych sklepów (Burberry, Pinko).

Rynek powierzchni magazynowych

Na koniec 2013 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej na terenie Wielkopolski wynosiły 910 tys. mkw. Obecnie w budowie znajduje się ponad 217 tys. mkw. powierzchni, co daje Wielkopolsce drugie pod tym względem miejsce zaraz po Wrocławiu. Największym obiektem, będącym w trakcie realizacji na terenie Wielkopolski jest budowany przez Panattoni kompleks magazynowy dla firmy Amazon. Wolumen transakcji na wielkopolskim rynku osiągnął poziom blisko 430 tys. mkw., co stanowiło ponad 2,5 – krotny wzrost względem roku 2012.

Źródło: poznan.pl

 

Dodaj komentarz