Poznań obchodzi Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika


8 maja z inicjatywy organizacji pacjentów wspierających kobiety z nowotworami ginekologicznymi, po raz pierwszy w Polsce obchodzony będzie Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Celem akcji jest podniesienie poziomu wiedzy nt. nowotworu jajnika – jego objawów, przebiegu i dostępnych metod leczenia. Symbolem raka jajnika jest turkusowa wstążka. Urząd Miasta Poznania, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Stadion Miejski symbolicznie włączą się do obchodów tego ważnego dnia. 8 maja iglica MTP oraz INEA Stadion rozbłysną niebieskim światłem.

KV Dla Niej Mozemy Wiecej 150x150.indd

Rak jajnika to trzeci najczęściej występujący nowotwór ginekologiczny w Polsce i na świecie, który cechuje wysoka umieralność. Najbardziej zagrożone nowotworem jajnika są kobiety między 50. a 69. rokiem życia, jednak na chorobę narażone są też kobiety młodsze . Mało charakterystyczne symptomy, które mogą świadczyć o rozwoju raka jajnika – takie jak zaparcia, wzdęcia, uczucie pełności w nadbrzuszu czy rosnący obwód brzucha – łatwo zlekceważyć czy zrzucić na karb innych dolegliwości np. ze strony układu pokarmowego.

– Raka jajnika wykryto u mnie w czasie badań profilaktycznych. Dlatego zachęcam kobiety do regularnych kontroli ginekologicznych. Nie bójcie się badań – ten nowotwór można leczyć i można z nim walczyć – mówi Anna Nowakowska, założycielka Stowarzyszenia Sanitas.

Pozornie bezobjawowy przebieg nowotworu jajnika sprawia, że aż u 80 proc. chorych rozpoznanie następuje, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium . Nawet wówczas raka jajnika można leczyć, a świadomość istnienia innowacyjnych, finansowanych przez NFZ terapii, pomaga kobietom i ich bliskim w zmaganiu się z chorobą.

Do obchodów Światowego Dnia Świadomości Raka Jajnika włączyły się miasta w całej Polsce, w tym Poznań i Warszawa. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta Poznania, wieczorem 8 maja niebieskim światłem rozbłyśnie kopuła INEA Stadionu oraz iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich. W Warszawie Zarząd Dróg Miejskich podświetli zaś na turkusowo Most Śląsko-Dąbrowski.

Warto dowiedzieć się więcej o raku jajnika i o tym, jak pomagać chorym na ten nowotwór.  Zachęcamy do zapoznania się ze stroną www.dlaniejmozemywiecej.pl, na  której dostępne są bezpłatne poradniki dla kobiet z nowotworami strefy intymnej, ich partnerów i bliskich.

Inicjatorami akcji są partnerzy ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dla niej. Możemy więcej”: Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno–Ginekologicznymi Magnolia spod Konina, Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi Sanitas z Sanoka oraz Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości. Realizację kampanii wspiera firma Roche Polska.

 

Dodaj komentarz