Mieszkańcy gminy Dopiewo w polskiej reprezentacji Ultimate Frisbee


Sześcioro zawodników z drużyny Brave Beavers z Gminy Dopiewo znalazło się w młodzieżowej kadrze narodowej U19, która przygotowuje się do Mistrzostw Świata Ulitimate Frisbee we włoskim Lecco.

W miniony weekend na wrocławskich Polach Marsowych odbyło się drugie już kwalifikacyjne zgrupowanie zawodników. Poprzednie tryouts, tj. testy sprawnościowe, mające na celu wytypowanie trzydziestu najlepszych graczy z kraju, którzy nie ukończyli 19 lat, przeprowadzono miesiąc temu w Więckowicach.

Łukasz Skibiński-Jóźwiak, trener kadry, dokonał wyboru 30 zawodników, wyróżniających się nie tylko poziomem gry, ale i zaangażowaniem, predyspozycjami oraz zachowaniem na boisku. W gronie zawodników reprezentujących Polskę znalazło się sześcioro członków Brave Beavers. Wśród dziewcząt wykazały się: Dominika Furmanek (pierwszy skład), Kasia Młodzikowska (szeroki skład), a do składu otwartego kadry zakwalifikowali się: Norbert Staniszewski (pierwszy skład), Filip Szmyt (szeroki skład), Mateusz Gibki (szeroki skład) i Roland Furmanek (szeroki skład). W pierwszym składzie kadry miejsce znalazł się również zawodnik poznańskiej drużyny Furious Goats – Michał Statucki.

Polskie Stowarzyszenie Graczy Ultimate organizuje akcję pn. „Wspieramy Reprezentację”, która ma na celu zebrać pieniądze, które pozwolą na wyjazd do Lecco młodzieżowych reprezentacji. Istnieje możliwość przekazywania darowizn. Szczegóły: frisbee.pl.

Czym w ogóle jest Ulitimate frisbee?

Ultimate Frisbee jest bezkontaktowym sportem zespołowym, w którym używa się latającego dysku. Jest rozgrywany przez siedmioosobowe drużyny na prostokątnym boisku, o około połowę węższym niż boisko do piłki nożnej, ze strefami punktowymi na obu końcach. Celem każdej z drużyn jest zdobycie punktu poprzez złapanie dysku przez jednego z zawodników w strefie punktowej przeciwnika. Zawodnik trzymający dysk nie może z nim biegać, ale może podać go w dowolnym kierunku i do dowolnego zawodnika ze swojej drużyny. Gdy podanie nie zostanie złapane, następuje strata dysku i przejmuje go drużyna przeciwna. Ma wtedy okazję do zdobycia punktu. Zwyczajowo mecz rozgrywany jest do 17 punktów i trwa około 100 minut. W Ultimate nie ma sędziów. Zawodnicy sędziują sobie sami zgodnie z honorowym kodeksem – Spirit of the Game. Zapraszam na nasze treningi w każdy wtorek i czwartek na orliku w Skórzewie – wyjaśnia Jakub Grzybek, trener Brave Beavers.

 

Michał Juskowiak

Dodaj komentarz