Gwiazdy dzieciom


W Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek wrzało jak w ulu. A wszystko za sprawą pełnego emocji i „magii” Bajkowiska – niezwykłego festiwalu baśni zorganizowanego przez Lions Club Poznań New Design na rzecz Hospicjum Palium, dla Małych i Dużych, od lat 3 do 100.

Baśnie i bajki opowiadali znani i lubiani artyści, aktorzy i osoby publiczne w atrakcyjnej oprawie muzycznej i multimedialnej. Pomysłodawczynią i koordynatorem przygotowań do Bajkowiska była Agnieszka Niedbała – wiceprezydent klubu. Za produkcję odpowiadała członkini klubu, Kasia Janyska – Cyris. Jej zawdzięczamy efekt artystyczny.

Sala Wielka Centrum Kultury Zamek wypełniona była po brzegi. Przyjść mógł każdy kto się zgłosił a nawet ci, którzy przyszli na ostatni moment bez wejściówek. Tak działa magia – mury stają się jak z gumy. Dzieci z poznańskich domów dziecka i ich opiekunowie, podopieczni Stowarzyszenia Na Tak i Hospicjum wzięli udział nieodpłatnie. Inni wpłacali darowizny według uznania.

Jako pierwsza opowiedziała bajkę „Jest gdzieś taki kwiat” księdza Mieczysława Malińskiego Agnieszka Różańska z Teatru Nowego. Piotr Reiss przeczytał bajkę Liliany Bardijewskiej „Moje niemoje”, a Małgorzata Ostrowska napisaną przez siebie „Bajkę o marchewce”. Tomasz Wolny, znany z Pytania na śniadanie, w uroczym towarzystwie swoich dzieci przedstawił baśń Oscara Wilde’a „Szczęśliwy książę”. Paweł Binkowski z Teatru Nowego sięgnął po klasykę, baśń Hansa Christiana Andersena „Słowik”. Wielki entuzjazm wywołał Jerzy Moszkowicz, teatrolog, Dyrektor Centrum Sztuki dziecka „Bajką o Rozczarowanym Rumaku Romualdzie” Maliny Prześlugi. Anna Dymna, która przyjechała aż z Krakowa, udostępniła scenę dzieciom, które w jej objęciach miały wyjątkową okazję popisów recytatorskich i improwizacyjnych. Sama przeczytała kilka wierszy Wandy Chotomskiej o instrumentach. Absolutnym hitem okazał się spektakl ,, Trzeba umieć patrzeć’’ młodzieżowej grupy teatralnej „ISKRZYdła” z Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu pod opieką artystycznąMarleny Kwitowskiej.

Muzyką czarowali publiczność: skrzypaczka Kasia Klebba i multiinstrumentalista Paweł Paluch. Oryginalne ilustracje wkradały się na ekran w tle się spod „ołówka” Jakuba Psuji, scenografa teatralnego i telewizyjnego. Niebanalną i żywą konferansjerkę stworzył Marek Cyris, aktor Teatry Animacji wraz z młodymi podopiecznymi z Pracowni Teatralnej CK Zamek. Mali i duzi artyści wystąpią bez honorarium. Oprócz zebrania funduszy zrealizowane zostały także inne ważne cele społeczne – uświadamianie jak pięknym, ciepłym i przyjaznym miejscem jest Hospicjum Palium oraz przypomnienie tradycji budowania relacji rodzinnych i społecznych poprzez wspólne spędzanie czasu i czerpania mądrości z baśni.

Wydarzenie zainaugurowało cykl działań, mających na celu pozyskanie funduszy na KONTYNUACJĘ ROZBUDOWY Hospicjum Palium. Panie z LC Poznań New Design zebrały 23.000 zł. Spodziewają się jednak, że na tym nie koniec.

Lions Club Poznań New Design to 20 aktywnych kobiet – wolontariuszek, otwartych dla KAŻDEGO, kto pragnie pomagać. Wcześniej pozyskały już dla Hospicjum ponad 30.000 zł. Pracowały też w Hospicjum, jako ogrodniczki podczas akcji OGRÓD MARZEŃ, z okazji 1 rocznicy powstania klubu. Stowarzyszenie zrzeszone jest w największej na świecie organizacji humanitarnej Lions Clubs International, liczącej 1.350.000 wolontariuszy na całym świecie – w różnym wieki i statusiespołecznym i materialnym. 100% POZYSKIWANYCH ŚRODKÓW PRZEKAZUJĄ POTRZEBUJĄCYM

Tekst: Joanna Skorupska – Górska

zdjęcia Jakub Wittchen.

Dodaj komentarz