Nowy wymiar współpracy z poznańskimi przedsiębiorcami


Od kilku miesięcy, przy prezydencie Poznania, działa zespół roboczy ds. rozwoju gospodarczego. Powstał z inicjatywy poznańskich przedsiębiorców. Jest platformą wymiany doświadczeń i opinii, ma także pomóc w rozwiązywaniu problemów, które mają wpływ na rozwój Poznania. Ze strony przedsiębiorców zespół koordynuje Sejmik Gospodarczy Województwa Wielkopolskiego.

 

– Mamy w Polsce możliwości rozwijania się w samotności, ale nic tak nie pomaga jak współpraca – mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. – Jej podstawą jest dialog. My słuchamy i mówimy, przedsiębiorcy odwdzięczają się tym samym. To jedna z niewielu sytuacji w życiu gospodarczym, gdzie jesteśmy pewni pozytywnych rezultatów działań. Taka współpraca może nam tylko wyjść na dobre”.

W skład zespołu roboczego ds. rozwoju gospodarczego wchodzą przedstawiciele poznańskiego sektora MŚP oraz Urzędu Miasta Poznania. Zespół powołany został w celu wspólnego omawiania i rozwiązywania problemów, z którymi spotykają się na co dzień przedsiębiorcy w naszym mieście. Spotkania mają charakter roboczy, uczestniczą w nich zarówno przedstawiciele przedsiębiorców, jak i pracownicy Urzędu, jednostek miejskich i spółek, którzy odpowiadają za określone obszary merytoryczne będące przedmiotem dyskusji. Tematy każdego spotkania określane są wcześniej, aby obie strony: przedsiębiorcy oraz przedstawiciele miasta mogli przygotować się do dyskusji.

Pierwsze spotkanie zespołu z prezydentem Miasta Ryszardem Grobelnym odbyło się 10 marca w Urzędzie Miasta Poznania. Tematem spotkania były sprawy związane z gospodarką nieruchomościami. Dyskutowano o wycenie nieruchomości, w szczególności w odniesieniu do aktualizacji opłat za użytkowanie wieczyste, sprzedaż masek budowlanych i przekształcania użytkowania wieczystego w prawo własności. Uzgodniono, że przy współpracy wyznaczonych osób zostaną przygotowane propozycje zmian legislacyjnych w kwestii wycen nieruchomości.

Inną poruszaną na spotkaniu kwestią był problem lokalizacji oraz dostępności punktów opróżniania toalet autokarowych w Poznaniu. Przedstawiciele Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz Bramy Poznania ICHOT zobowiązani zostali do przygotowania i przekazania zespołowi dokumentu dotyczącego lokalizacji oraz dostępności punktów opróżniania toalet autokarowych  w Poznaniu.

Jedną z konkluzji dyskusji była obopólna zgoda co do konieczności kontynuowania spotkań i trafności przyjętej formuły roboczej.

Kolejne spotkanie odbędzie się w kwietniu br. i dotyczyć będzie zagospodarowania „wolnych torów”.

Skład zespołu roboczego – instytucje: – Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa – Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji – Wielkopolski Klub Kapitału – Loża Wielkopolska BCC – DWK Polsko-Niemieckie Koło Gospodarcze w Poznaniu – Pracodawcy RP – Wielkopolska – Wielkopolska Izba Budownictwa – Wielkopolska Izba Rzemieślnicza – Wielkopolska Izba Turystyki – Wielkopolski Związek Pracodawców Prywatnych LEWIATAN – Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług. Sekretarzem zespołu ze strony MŚP  jest Jacek Roloff WIPH, a koordynacją ze strony UMP  zajmuje się  prezydent Tomasz Kayser oraz  Joanna Jajus z Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa.

Dodaj komentarz