Telefon zaufania dla seniorów


Od 8 stycznia br. seniorzy z powiatu poznańskiego mogą ponownie korzystać ze z telefonu zaufania. Tym samym rozpoczęła się kolejna edycja programu „Zdrowy Senior”. Pomoc kierowana jest w szczególności do osób, które zmagają się z depresją, utraciły bliskich, przeżywają silny stres czy też nie mają chęci wykonywania codziennych zajęć. Oferujemy anonimowość oraz praktyczne porady.

Telefon zaufania dla seniora

– Po sukcesie poprzednich edycji zdecydowaliśmy i w tym roku uruchomić telefon zaufania. Jestem przekonany, że  nasi seniorzy uzyskają nie tylko fachową pomoc, ale przede wszystkim będą mogli po prostu porozmawiać – wyjaśnia starosta poznański, Jan Grabkowski. – Starsze osoby niejednokrotnie są samotne, potrzebują porady w różnych sprawach, które dotyczą ich codziennego życia, zdrowia oraz sytuacji emocjonalnej. I dzięki nam mogą liczyć na rozmowę ze specjalistą – dodaje. Ta forma wsparcia jest realizowana przez samorząd po raz trzeci w ramach siódmej edycji programu „Zdrowy Senior”.

Aby skorzystać z pomocy, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 571 411 811 i zgłosić taką potrzebę. Psycholog oddzwoni. Projekt zakłada także możliwość kontaktu osobistego z terapeutą (szczegóły zostaną ustalone podczas rozmowy telefonicznej). Konsultacje odbywają się w każdą środę między godziną 15.15 a 18.15 i potrwają do 31 grudnia 2025 r.

– W minionych edycjach zainteresowanie telefonem zaufania było bardzo duże. Tylko w ubiegłym roku udzielono ponad 200 porad, w tym 16 wizyt domowych. Najczęściej dzwoniły osoby w kryzysie żałoby. Były też rozmowy związane z relacjami rodzinnymi i codziennymi perypetiami. Część seniorów korzystała z telefonu regularnie, aby się wygadać i porozmawiać o problemach związanych z samotnością – wyjaśnia Maciej Matuszewski, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia.

Oprócz telefonu zaufania, planowana jest także organizacja warsztatów edukacyjno-profilaktycznych dla osób starszych i ich opiekunów. Będą one dotyczyć profilaktyki zdrowotnej z zakresu udarów czy depresji. W 2025 r. spotkania odbędą w Czerwonaku, Kleszczewie, Kostrzynie, Kórniku, Murowanej Goślinie, Pobiedziskach, Suchym Lesie i Swarzędzu. Planowany termin to II kwartał bieżącego roku. Dotychczas zrealizowano 6 edycji takich spotkań (2017, 2018, 2019, 2022,2023,2024). Uczestniczyło w nich łącznie ponad 900 osób. Projekt finansowany jest z budżetu powiatu poznańskiego, a realizuje go Fundacja Petra.

Samorząd powiatowy prowadzi szereg działań w zakresie polityki senioralnej. Wśród nich wymienić można m.in.: organizację Powiatowej Olimpiady Senioralnej, festynu integracyjnego „Barierom Stop” czy „Białej soboty z powiatem poznańskim”, gdzie bezpłatnie można skorzystać ze specjalistycznych badań. W 2018 r. starosta poznański powołał Radę Seniorów, która jest organem inicjatywnym oraz opiniodawczo-doradczym. KW

Dodaj komentarz