Mimo że z pozoru szkło w budownictwie pełni rolę jedynie dekoracyjną, to w rzeczywistości jego funkcje wykraczają poza aspekty wizualne. Nowoczesne technologie pozwalają bowiem wykorzystać szkło jako materiał wpływający m.in. na efektywność energetyczność, większe możliwości projektowe czy poprawę komfortu użytkowania. Zwłaszcza fasady szklane i luksfery stanowią materiały dające wiele możliwości.
Lepsza efektywność energetyczna budynków za sprawą szklanych fasad
Wentylowane fasady szklane to innowacyjne rozwiązanie łączące estetykę z funkcjonalnością. Na systemy tego typu składają się panele ze szkła hartowanego (dostępne w różnych kształtach i kolorach) osadzone na aluminiowej konstrukcji nośnej. Ściana wykonana z takich materiałów zyskuje elegancki, bezramowy wygląd i doskonale wpisuje się w minimalistyczny design – a dodatkowo poprawia izolacyjność termiczną za sprawą zastosowania szczeliny wentylacyjnej. W efekcie zwiększa się energooszczędność całego budynku.
Budowa przeszkleń o dużej powierzchni
Inne rozwiązanie – dyle szklane (znane również jako szkło profilowe) – dzięki swojej strukturze pozwalają na budowę przeszkleń o dużej powierzchni, zapewniając jednocześnie wytrzymałość konstrukcji oraz dobrą izolację termiczną i akustyczną. Szkło profilowe może być stosowane w różnych konfiguracjach szklenia i układach, co pozwala architektom na szersze możliwości projektowe.
Pustaki szklane – rozwiązanie na małe działki
Od lat w budownictwie znane są luksfery, czyli pustaki szklane, które sprawdzają się w roli doświetlenia pomieszczeń naturalnym światłem przy zachowaniu prywatności. Ze względu na swoje właściwości izolacyjne oraz ognioochronne, z powodzeniem stosowane są do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych – a nawet podłóg czy stropów. Jedną z najważniejszych zalet luksferów dla budownictwa jest możliwość usytuowania budynku bliżej granicy działki, gdyż są traktowane nie jako otwór okienny, ale materiał ścienny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, budynku muszą być usytuowane od granicy działki w następujących odległościach:
– 4 m – w przypadku ściany z oknami lub drzwiami w stronę granicy,
– 3 m – w przypadku ściany bez okien i drzwi w stronę granicy.
Oznacza to, że budynek z luksferami zamiast oknami na ścianie zwróconej w stronę granicy działki, może być zbliżony do tejże granicy na odległość 3 m, zamiast 4 – co pozwala na większą elastyczność w planowaniu zagospodarowania posesji.
Odporność na uszkodzenia mechaniczne i temperatury
Hartowanie, powlekanie specjalistycznymi powłokami i inne nowoczesne technologie obróbki, pozwalają zwiększyć wytrzymałość szkła i jego funkcjonalność. Przykładowo, szkło hartowane staje się niezwykle odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jest także odporny na różnice temperatur, co czyni je idealnym materiałem na elewacje czy balustrady. Szkło z powłokami niskoemisyjnymi z kolei, wpływa na poprawę izolacyjności termicznej budynków, co przekłada się na większe oszczędności energii.
Elewacje szklane prezentują się niezwykle efektownie, zwłaszcza w przypadku budynków użyteczności publicznej (jak np. hotele, restauracje, salony samochodowe, galerie). Jak jednak wykazaliśmy w niniejszym artykule, szkło w budownictwie z pewnością nie jest jedynie elementem dekoracyjnym. To przede wszystkim materiał o szerokim spektrum zastosowań – od fasad szklanych, po luksfery. Różnorodność form, wykończeń i właściwości szkła, pozwalają tworzyć nowoczesne i energooszczędne budynki. Dodatkowo rozwiązania typu szklane fasady charakteryzują łatwością instalacji, dzięki czemu ryzyko komplikacji podczas procesu montażu zostaje zredukowane do minimum.
Fot. Materiały prasowe