Laserowa korekcja wzroku jest nowoczesnym rozwiązaniem, które umożliwia poprawę widzenia bez potrzeby noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Każdego roku chirurdzy na całym świecie przeprowadzają setki tysięcy takich operacji. Zabiegi te są dostępne również w Polsce, gdzie wykonują je doświadczeni specjaliści w uznanych klinikach okulistycznych. Mimo to pojawia się wiele pytań. Poniżej odpowiadamy na te najważniejsze.
Czy laserowa korekcja wzroku jest skuteczna?
Laserowa korekcja wzroku bardzo dobrze sprawdza się jako skuteczna metoda poprawy widzenia. To znakomite rozwiązanie dla osób z krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy astygmatyzmem, które szukają trwałego sposobu na wyeliminowanie wady refrakcji. Dzięki nowoczesnym technologiom zabieg można przeprowadzić również u pacjentów z prezbiopią. Skuteczność laserowej korekcji wzroku potwierdzają zarówno specjaliści, jak i sami pacjenci. Efekty zabiegu, w zależności od wybranej przez specjalistę metody widoczne są już po kilku dniach, a pełny proces rekonwalescencji trwa kilka miesięcy.
Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bolesny?
Jedną z najczęstszych obaw pacjentów związanych z laserową korekcją wzroku jest lęk przed bólem podczas zabiegu. Jednak strach, nawet jeżeli zrozumiały, jest niepotrzebny. Zabiegi laserowej korekcji wzroku są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Do oka podawane są krople anestetyczne, które znoszą uczucie bólu i – w przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego (narkozy) – są mniej obciążające dla organizmu. W trakcie zabiegu pacjent pozostaje świadomy, ale nie odczuwa bólu. Aby zminimalizować stres przed operacją, warto porozmawiać z lekarzem o swoich obawach. Specjalista wyjaśni szczegóły zabiegu, odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości, co pozwoli pacjentowi poczuć się bardziej komfortowo.
Czy po zabiegu korekcji laserowej wzroku mogą pojawić się powikłania?
Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, zabiegi laserowej korekcji wzroku są bezpieczne i przewidywalne. Bezpieczeństwo tej procedury zapewnia wykwalifikowany personel medyczny, który dba o każdy szczegół przebiegu operacji. Należy również podkreślić, że zabiegi laserowej korekcji wzroku poprzedzone są bardzo szczegółową diagnostyką. Jednym z najważniejszych elementów kwalifikacji do operacji są odpowiednie badania okulistyczne. Po wykonaniu zabiegu można stosunkowo szybko wrócić do codziennych aktywności. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich, ponieważ od tego zależy ostateczny efekt laserowej korekcji wzroku. Może Cię też zainteresować, czy zabieg laserowej korekty wzroku trzeba powtarzać. Odpowiedź znajdziesz na stronie https://eyemed.pl/baza-wiedzy/laserowa-korekta-wzroku-czy-trzeba-powtarzac-zabieg/.
Czy laserowa korekcja wzroku jest refundowana przez NFZ?
Niestety zabiegi laserowej korekcji wzroku nie są na chwilę obecną refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To, ile kosztuje laserowa korekcja wzroku, jest w dużej mierze zależne od wybranej placówki, jej lokalizacji oraz stosowanej technologii. Warto jednak pamiętać, że w dłuższej perspektywie inwestycja w trwałą poprawę widzenia może być bardzo korzystna. Wydatki na okulary czy soczewki kontaktowe, które trzeba regularnie wymieniać, mogą w ciągu lat znacznie przewyższyć koszt jednorazowego zabiegu.
Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?
Jak każda procedura chirurgiczna, laserowa korekcja wzroku wymaga szczegółowej analizy stanu zdrowia pacjenta. Badania okulistyczne przed podjęciem zabiegu obejmują m.in. komputerowe badanie refrakcji, komputerowe badanie krzywizny rogówki, biometrię gałki ocznej, a także pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego: https://eyemed.pl/baza-wiedzy/czym-jest-cisnienie-w-oku-i-po-co-je-mierzyc/. W nowoczesnych klinikach okulistycznych stosuje się metody diagnostyczne, które pozwalają precyzyjnie określić stan zdrowia oczu oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. W laserowej korekcji wzroku przeciwwskazaniem są m.in.: chorobowe zmiany na rogówce (np. stożek rogówki), jaskra, zaćma oraz choroby plamki żółtej.