Pomnik Zamoyskiego stanął w Kórniku (ZDJĘCIA)


W setną rocznicę śmierci Władysława hrabiego Zamoyskiego w Kórniku odsłonięty został jego pomnik. Uroczystość zgromadziła zarówno mieszkańców, jak i wiele osobistości życia publicznego. Wśród nich był także Jan Grabkowski, starosta poznański.

Pomnik Zamoyskiego stanął w Kórniku

– Hrabia Zamoyski był zaangażowany w obronę polskich interesów, a także dążył do wzmocnienia gospodarczego i kulturalnego Wielkopolski oraz Podhala. Dzięki temu na zawsze połączył ze sobą te dwa regiony. Był wielkim patriotą, społecznikiem i wizjonerem, który poświęcił całe życie krajowi oraz społeczeństwu. Może stanowić wzór samorządowca. Stawiał dobro wspólnoty ponad własne, dbał o rozwój lokalny, kierując się rozwagą i odpowiedzialnością. Dał nam też cenną lekcję: by służyć innym, trzeba mieć nie tylko określoną wizję, ale i serce pełne pasji – powiedział podczas uroczystości starosta.
Pomysł powstania dwumetrowego monumentu hrabiego w Kórniku wyszedł od Kórnickiego Stowarzyszenia Ogończyk oraz mieszkańców ulicy Władysława Zamoyskiego. Obie grupy połączyły siły i w ten sposób powstał komitet społeczny, który szybko zyskał wsparcie ze strony samorządowców oraz Fundacji Zakłady Kórnickie. Szybko też zaproponowano, by wykorzystać udany projekt Michała Gąsienicy-Szostaka, na podstawie którego powstał pomnik w Zakopanem. Ten w Kórniku stanął u zbiegu ulic Poznańskiej i Poprzecznej, na skwerze, który nazwano imieniem Władysława Zamoyskiego. Realizacja projektu była możliwa dzięki środkom zebranym przez lokalną społeczność oraz instytucje i stowarzyszenia związane z dziedzictwem historycznym regionu. Powiat poznański, przekazał na jego budowę 10 tys. zł. W kosztach partycypował również powiat tatrzański i kórnicki samorząd.
– Odsłonięcie pomnika to ważny moment dla Kórnika i jego mieszkańców. Działania hrabiego na zawsze przecież zmieniły oblicze naszego miasta i regionu. To on nam pokazał, jak ważna troska o wspólne dobro, a jego spuścizna może być inspiracją – podkreślał Przemysław Pacholski, burmistrz Kórnika.
Władysław Zamoyski to jedna z najważniejszych postaci w historii naszego regionu i kraju. Patriota, filantrop, a przede wszystkim propagator polskości w trudnych czasach zaborów, był związany z Wielkopolską. Po przymusowym opuszczeniu Kórnika w wyniku rugów pruskich – z Podhalem. To dzięki jego staraniom w granicach Polski znalazło się m.in. Morskie Oko, a z należących do niego terenów utworzono Tatrzański Park Narodowy. Miał wielkie zasługi na niwie społecznej, kulturalnej i gospodarczej. Przed śmiercią przekazał swój majątek narodowi polskiemu.
Senat RP podjął uchwałę o ogłoszeniu roku 2024 Rokiem Władysława Zamoyskiego. Rada Powiatu w Poznaniu oraz Rada Miasta i Gminy Kórnik również ogłosiły obecny rok jego imieniem.

Dodaj komentarz