Wernisaż w Pałacu Jankowice (ZDJĘCIA)


Pałac w Jankowicach stylu klasycyzmu romantycznego postawiono w roku 1803. Cała posiadłość i obejmuje także rozległy ponad 18 ha. park. Miejsce to w krótkim czasie stało się prężnym miejscem kulturalnym na mapie Wielkopolski. Zaczęli się tu pojawiać nie tylko artyści i pisarze, ale także znani politycy.

Wernisaż w Pałacu Jankowice

Do najznamienitszych gości którzy odwiedzili pałac należał niewątpliwie Adam Mickiewicz, który przebywał tu w roku 1831. Ciekawy epizod miał miejsce w  okresie międzywojennym. Otóż gościł tu, wtedy jeszcze bardzo młody, francuski oficer Charles de Gaulle. Późniejszy prezydent Republiki Francuskiej.

Obecnie po zakończonym w roku 2018 remoncie, pałac wraz z budynkami towarzyszącymi został zaadaptowany między innymi  na centrum kulturalne,  kontynuując dawne, dobre tradycje,. Odbywają się tu wystawy, spotkania autorskie, spektakle teatralne, koncerty, festiwale i wiele innych imprez.

Jedno z takich wydarzeń miało miejsce w niedzielę, 11 sierpnia.

Podczas tego spotkania połączono dwie dziedziny sztuki. Otóż wystawę prac malarskich z prezentacją książki.

Pomieszczenia pierwszego piętra pałacu wypełniły obrazy Rozalii Nowak. Tematyka to głównie portrety i przekazy symboliczne.

Rozalia Nowak to artystka zajmująca się także tkactwem i tworzeniem ilustracji do książek. W swoim dorobku ma już 25 indywidualnych wystaw nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju. Jej dzieła pojawiały się również na prezentacjach zbiorowych np. w roku 2019 w Brukseli na wystawie – „Stop Smog”, czy w pomieszczeniach Sejmu RP kiedy zorganizowano ekspozycję pod tytułem – „Prawdziwa cnota krytyk się nie boi”.

Jest też laureatką wielu nagród. To między innymi wyróżnienie artystyczne – „Osobowość Roku 2017”, medal za działalność na rzecz Polonii – „Polonia Semper Fidelis”, a także medal Wiceprowincji Oblatów Maryi Niepokalanej.

Z kolei książka którą zaprezentowano podczas tego wernisażu wyszła spod pióra Anny Kokot – Nowak. To praca pod tytułem „Ironiczne szczekanie pióra” składa się na nią zbiór 50 felietonów o bardzo szerokiej tematyce, od zjawisk społecznych, tzw. mowy mediów, aż do kultury i sztuki.

Anna Kokot – Nowak wywodzi się z kręgów dziennikarskich, ale od lat także pisze eseje, prozę, zajmuje się krytyką literacką. Wiele jej tekstów znalazło się w ponad siedemdziesięciu antologiach. Zasiadała w licznych gremiach konkursów literackich. W roku 2022 była uczestniczyła w XXIII Międzynarodowym Sympozjum Biografistyki Polonijnej w Wiedniu.

Czas na wyjaśnienie dlaczego zorganizowano wspólny wernisaż. Otóż okładkę i ilustracje do wspomnianej książki „Ironiczne szczekanie pióra” wykonała malarka Rozalia Nowak.

Spotkanie było okazją do zastanowienia się nad próbami połączenia tego co do niedawna wiązało się z artystycznym i intelektualnym postrzeganiem świata, a obecną dość powierzchowną, wręcz niecierpliwą reakcji na otaczającą nas rzeczywistość. Gdzie pojawia się, niekiedy ostentacyjna wręcz niechęć do słowa pisanego na rzecz nośników elektronicznych. Z kolei klasyczna książka, drukowana postrzegana jest jako przekaz dość elitarny.

Wystawa malarska czynna do 31 sierpnia br.

Tekst: Andrzej Błaszczak

Zdj. Hieronim Dymalski

Dodaj komentarz